eur:
410.63
usd:
395.08
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
A nemzetközi űrállomás (ISS). Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Hetek óta képtelen hazahozni az űrhajósait a NASA

Három hónapja indult útnak a Boeing Starliner kétfős legénységgel a Nemzetközi Űrállomásra, és az utazás mindössze egy hétig tartott volna, ám a visszaindulást műszaki okok miatt többször is el kellett halasztani. Egyes források szerint lehetséges, hogy a NASA a SpaceX-től kér segítséget asztronautái hazahozásához.

A Starliner 24 órás utazása során már érkeztek jelentések arról, hogy kisebb hibák, például héliumszivárgás és a hajtóműveket érintő meghibásodások léptek fel a fellövést követően - írja az Ars Technika cikke nyomán a Portfolio.

Mark Nappi, a Boeing egyik vezető munkatársa akkor úgy fogalmazott, hogy mindössze jelentéktelen problémákról van szó, és a következő küldetésre mindet megoldják. Ám az elmúlt hetekben kiderült, hogy a gondok komolyabbak lehetnek, mint először gondolták, így az űrhajó hazatérését többször is el kellett halasztani. Mint írják,

a vezérlőrendszer több hajtóművének meghibásodása különösen aggasztó volt, mivel ezek elengedhetetlenek az űrhajó irányításához az ISS-ről való induláskor és a Föld légkörébe való belépéshez.

Az előző hetekben a NASA és a Boeing munkatársai intenzív teszteket végeztek az Új-Mexikó államban található White Sands állomáson, majd a földi kísérleteket követően az űrállomáshoz dokkolt Starliner hajtóműveit is kipróbálták. Az amerikai űrügynökség hasznosnak tekintette a teszteket a problémák feltárása szempontjából.

Steve Stich, a NASA kereskedelmi legénységi programjának (Commercial Crew Program) vezetője nemrégiben még úgy nyilatkozott, hogy rengeteg jó oka van a NASA-nak, hogy a Boeing által tervezett Starlinerre támaszkodjon a küldetés befejezése során.

Ám az Ars Technika szerint vannak jelek, amik arra utalnak, hogy a problémasorozatot követően a NASA másra bízza a legénység hazahozatalát. Egy, a helyzetet jól ismerő forrás úgy nyilatkozott a lapnak, hogy

50 százalék az esélye annak, hogy a két asztronautát végül a SpaceX Crew Dragon űrhajójával fogják hazaszállítani.

A NASA szóvivője, John Fitch ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a szervezet minden lehetőséget értékel Butch Wilmore és Suni Williams űrhajósok minél biztonságosabb visszatérése érdekében. Döntés egyelőre még nem született, az ügynökség továbbra is tájékoztatást fog adni a fejleményekről.

A lap azt írja, több jel is arra utal, hogy a NASA leváltani tervezi a Boeinget: július 14-én több mint 260 ezer dollárt fizetett a SpaceX-nek egy vészhelyzetek kezelésével kapcsolatos tanulmány elkészítéséért, bár az űrügynökség szerint ez nem kapcsolódik közvetlenül a Starliner-küldetéshez, ám belsős információk ennek ellenkezőjét állítják – írják.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×