eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Dominic Fritz, Temesvár német polgármestere beszédet mond a temesvári Magyar Ház avató ünnepségén 2022. június 5-én. Az épületet tíz évvel a trianoni döntés után a temesvári magyarság építette kulturális egyesületei, politikai szervezetei számára, a kommunista román állam azonban államosította, és a rendszerváltás után sem sikerült visszaszerezni. Most a magyar állam támogatásával sikerült visszavásárolni a Magyar Házat.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Bajban van Temesvár polgármestere

Összeférhetetlenséggel vádolja Dominic Fritzet a román összeférhetetlenségi ügynökség (ANI) egy szerdán közzétett közleményében. Az elöljáró tagadta a vádakat és bejelentette: megtámadja a bíróságon az ANI döntését.

A közhivatalt viselő személyek vagyonosodását vizsgáló hatóság szerdai közleményében azt állítja, hogy Dominic Fritz még a 2020-as választási kampányban pénzt vett kölcsön egy magánszemélytől, majd polgármesterré választása után elöljáróként egy olyan cég javára írt alá önkormányzati okiratot, melyet az illető személy képviselt.

Az ANI szerint a 2020 novemberében hozott döntésével Fritz megszegte az összeférhetetlenségre vonatkozó román jogszabályokat, így a vádak beigazolódása esetén elveszítheti polgármesteri mandátumát, valamint három évre megfoszthatják a közhivatal viselésének jogától.

Dominic Fritz szerdán Facebook-oldalán reagált a vádakra, abszurdnak nevezve az ANI döntését, melyet szerinte nem támasztanak alá tények. Bejelentette, hogy bíróságon támadja meg a döntést.

Mint írta, az illető magánszemély építész, és egy kliense számára készített elő egy övezeti városrendezési tervet (PUZ), melyet még elődje, Nicolae Robu látott el kézjegyével. Mielőtt azonban az ezzel kapcsolatos önkormányzati határozat a döntéshozó testület elé került volna, hivatalban lévő polgármesterként neki is alá kellett írni a dokumentumot.

Hangsúlyozta: az építész – aki a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) helyi önkormányzati képviselője – nem volt kedvezményezettje a PUZ-nak, ahogy jó maga sem látott egy lejt sem a tőle kölcsönkért pénzből. Mint mondta, a kért 25 ezer lejt (1,97 millió forint) azonnal visszaadta, amint a választási hatóság folyósította számára a kampányra szánt pénzt.

Dominic Fritz 2020-ban a szavazatok 54 százalékával lett Temesvár polgármestere. A június 9-i előrehozott romániai helyhatósági választásokon 49 százalékkal újrázott, így ősztől újabb négy évig ő áll a bánsági nagyváros élén.

A Németországban született, romániai felmenőkkel nem rendelkező politikus egy hete jelentette be, hogy román állampolgárságért folyamodott.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×