A politikus a Reuters hírügynökség kérdéseire válaszolt írásban a NATO-csúcstalálkozóra tervezett washingtoni látogatása előtt. A hétfőn megjelent interjú szerint politikus arra is figyelmeztetett, Moszkvának választania kell a két Korea között.
"Teljes mértékben Oroszországtól függ", hogy a jövőben milyen irányba akarja terelni a Dél-Koreával fenntartott kapcsolatokat - mondta Jun, hozzátéve, Szöul az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásról annak függvényében fog dönteni, miként alakul a Moszkva és Phenjan közötti új katonai paktum. "Az Oroszország és Észak-Korea közötti katonai együttműködés egyértelmű fenyegetést és komoly kihívást jelent a Koreai-félsziget és Európa békéjére és biztonságára nézve" - szögezte le.
Jun az első dél-koreai vezető, aki 2022-ben részt vett NATO-csúcstalálkozón. A washingtoni csúcson Ausztrália, Japán és Új-Zéland is ott lesz.
A nemzetközi közösség szerint Phenjan ballisztikus rakétákat és tüzérségi eszközöket szállít Oroszországnak az ukrajnai háborúhoz. Oroszország és Észak-Korea ezt egyaránt tagadja.
Oroszország "a barátságtalan országok közül a legbarátságosabbnak" nevezte Dél-Koreát, és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Szöul "nagy hibát" követne el, ha úgy döntene, hogy fegyvereket szállít Ukrajnának.
Dél-Korea tiltakozott, amikor Vlagyimir Putyin júniusban Phenjanba látogatott, és aláírta Kim Dzsongün észak-koreai vezetővel a kölcsönös védelemről szóló szerződést.
"Észak-Korea egyértelműen veszélyt jelent a nemzetközi közösségre" - mondta Jun.
"Remélem, hogy Oroszország józanul eldönti, melyik oldal - a déli vagy az északi - fontosabb és szükségesebb a saját érdekei szempontjából". Hozzátette: "A Koreai Köztársaság és Oroszország kapcsolatainak jövője teljes mértékben Oroszország lépéseitől függ" - hangoztatta Jun.
Oroszország "illegális" katonai partnerséget kötött Észak-Koreával - jelentette ki Jun, hozzátéve, hogy nyugtalanító belegondolni abba, hogy milyen segítséget nyújt Oroszország Phenjannak cserébe.