eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Shahed combat drone flying over fields of Ukraine, aerial view, drone attack, war in Ukraine, 3d render.
Nyitókép: Olena Bartienieva/Getty Images

Komoly fordulat állhat be az orosz–ukrán háborúban

Az amerikai Bloomberg információi szerint Peking és Moszkva közös támadó drón kifejlesztésén fáradozik. A lépés megdöntené az eddigi kínai kommunikációt, amely szerint nem nyújtanak segítséget az oroszoknak az ukrajnai háborúban.

Az amerikai lap információi szerint egy orosz és egy kínai vállalat 2023-ban megállapodott arról, hogy az iráni fejlesztésű Sahed-drónhoz hasonló támadó eszközt fognak fejleszteni. Az eszközt azóta állítólag megépítették és elképzelhető, hogy elkezdték szállítani Oroszországba, de Ukrajnában még nem vetették be – idézi a Portfolio. (Az is meglehet, hogy eddig csak a drónok alkatrészeit juttatták el Moszkvába.)

A Bloomber információi szerint Peking mérlegeli annak a lehetőségét is, hogy drónokat közvetlenül adjon át szövetségesének. Amennyiben ez bekövetkezik, az egyértelműen megváltoztatja Kína eddigi pozícióját. Peking ugyanis határozottan állította, hogy fegyveres segítséget nyújtana Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, Hszi Csin-ping kínai elnök szerint országa semleges az ukrajnai konfliktusban. Ez az állítás már korábban is megkérdőjeleződött, ám akkor még csak azzal gyanúsították a keleti nagyhatalmat, hogy alkatrészeket szállít közvetítőkön keresztül az orosz hadiipar számára.

A közvetlen fegyverszállítás az ukrajnai háború eszkalációját is jelentené egyben, valamint súlyos nyugati szankciókat eredményezne a kínai vállalatok ellen

– írja a Bloomberg, hozzátéve: az Egyesült Államokban egyelőre nem merült fel, hogy Peking nyíltan kiállt volna az oroszok ukrajnai háború mellett, de egyes országok szerint már megtették ezt a lépést.

A Sahed-drónok olcsó és viszonylag egyszerű eszközök, amelyek ellen nagyon költséges a védekezés. A legnagyobb veszélynek Nyugaton azt a lehetőséget látják, hogy Kína képes lesz tömegesen előállítani ezeket az iráni fejlesztéshez hasonló drónokat, így végletesen ki tudják meríteni az oroszok az ukrajnai légvédelmet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×