eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Nyitókép: Pixabay

Budapest egyre jobban teljesít, de továbbra is Bécs a legélhetőbb város

Az osztrák főváros ötödször lett az első.

Idén is Bécs lett a világ legélhetőbb városa – derült ki a Economist Intelligence Unit (EIU) 2024-es Globális Élhetőségi Index kutatásából. Az osztrák főváros már több alkalommal elnyerte az első helyet a 172 nagyvárost tartalmazó listában: 2018-ban, majd 2019-ben, 2022-ben és 2023-ban is első helyen állt a világ nagyvárosainak élhetőségi listáján.

A világ egyik legnagyobb elemző és előrejelző intézete az egészségügyi ellátások, az oktatási helyzet, a közbiztonság, az infrastruktúra és a környezeti szempontok alapján rangsorolta a városokat. A cég ezekre számszerű minősítéseket ad, és ezeket összegzi különböző súlyozásokkal egy nullától százig terjedő átfogó minőségi indexben.

A kutatás szerint Nyugat-Európa összességében a világ legélhetőbb térsége.

Az EIU idei globális élhetőségi listáján az osztrák főváros a megszerezhető 100-ból 98,4 pontot érdemelt ki. A legjobb tíz nagyváros közé került még Koppenhága, Zürich, Melbourne, Calgary, Genf, Sydney, Vancouver, Oszaka és Auckland.

A magyar főváros abban a mezőnyben szerepel, amelynek helyezései a listán a legnagyobb mértékben javultak az elmúlt tizenkét hónapban. Budapest a megszerezhető száz pontból 92,0-t gyűjtött, és így hét helyet előrelépve a 32. helyre került.

A legnagyobb mértékben Tel-Aviv esett vissza: az idei EIU-listán az izraeli nagyváros 70,7 ponttal a 112. helyre került, 20 hellyel alacsonyabbra a tavalyi helyezésnél. Az EIU rangsora alapján a visszaesést a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet tavaly októberi terrortámadása és az Izrael és a Hamász közötti háború okozta.

Az EIU idei élhetőségi rangsorának alján, a 173. helyen Damaszkusz áll, mindössze 30,7 pontos átfogó életminőségi mutatóval. A szíriai főváros mellett a líbiai Tripoli, valamint Algír, Lagos, Karacsi, Dakka, Harare, Port Moresby, Kijev és Caracas szerepel a legrosszabb életminőségű alsó tízes csoportban.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×