A nyári mese, azaz a Sommermärchen kifejezés a németek számára több szempontból is rendkívül sikeres 2006-os világbajnokságot idézi fel. Nem csupán azért, mert a hazaiak jól szerepeltek, és az olasz, valamint a francia válogatott mögött a harmadik helyen végeztek, hanem azért is, mert az ország hangulata "mámorító" volt.
Érdemes felidézni azt a nyilatkozatot, amelyben Angela Merkel akkori kancellár első, éppenséggel nagykoalíciós kormánya a vébét követően méltatta a rendezvényt.
"Fekete-piros-arany színű zászlók tengere, amelyben a világ minden tájáról érkezett szurkolók békésen és boldogan úsztak és ünnepeltek. Ennek tükrében a világbajnokság olyan integrációs rendezvény volt, amelynél szebbet és hatásosabbat elképzelni sem lehetett volna" – fogalmazott akkor a kormányfő.
A labdarúgás rajongói számára felejthetetlen maradt az a fotó is, amikor a kancellár az elődöntő német góljánál a szó szoros értelmében a rendezvény sportigazgatójának, Franz Beckenbauernek a nyakába ugrott.
Ezúttal nem csak a labdarúgás hívei sírják vissza ezt a hangulatot. Sokan vélekednek úgy, mint Philipp Lahm, a mostani torna versenyigazgatója. Szerinte ugyanis
a 2006-os Sommermärchen megismétlésére lenne szükség.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a pénteken a Skócia elleni nyitómérkőzést játszó nemzeti tizenegy képességeiben a többség nem kételkedik, sőt ha csak óvatosan is, de bízik a sikerben. Az országos hangulat ennek ellenére több szempontból is más, mint 2006-ban volt. A gazdaság enyhén szólva pang, a korábbi listavezető Németország a konjunktúra alakulását tekintve az uniós tagországok rangsorában az utolsók közé szorult. Mindez természetesen rányomja bélyegét a "szurkolók" mindennapi életére, a megélhetés nehézségeire. A kilátások pedig egyelőre legalábbis kevés jóval kecsegtetnek.
Mint ahogy a belpolitikai helyzet sem. A hárompárti koalíciós kormány támogatottsága hosszú ideje mélyponton van, amit a hét végén tartott európai parlamenti választások eseményei a legszemléletesebben bizonyítottak. Az ellenzéki konzervatív CDU/CSU immár megrendíthetetlenül az ország legerősebb pártja, és erősödik a szélsőjobboldal, amit az Alternatíva Németországnak (AfD) párt növekvő támogatottsága tükröz. A regnáló kormányba vetett bizalom rég volt olyan alacsony, mint most.
A gazdaság, illetve a belpolitika mellett ugyanakkor a nemzetközi helyzet alakulása is jelentős mértékben befolyásolja az emberek hangulatát. Az ukrajnai orosz háború, valamint a közel-keleti konfliktus, általánosságban a különböző válságok egyre erősebb szorongást keltenek. Egy legutóbbi közvélemény-kutatás szerint ennek kapcsán sokan felidézik az 1972-es müncheni olimpián elkövetett palesztin terrortámadást. Az aggodalmakat csak erősítik a közelmúltban Németországban végrehajtott terrorcselekmények.
A történtek nyomán a megkérdezettek többsége van azon a véleményen, hogy
az Eb mérkőzéseit nem a helyszínen, hanem biztonságosabbnak vélt otthoni környezetben tekinti meg.
Ilyen körülmények között aligha véletlen, hogy a hangulatra rányomják bélyegüket a németországi sportesemények történetében páratlanul szigorú biztonsági intézkedések a határellenőrzésektől kezdve egészen a rendező tíz város stadionjában, illetve a szurkolói zónákban beharangozott ellenőrzésekig.
Ennek ellenére természetes, hogy az Eb-t a megszokott "precíz" német felkészülés előzte meg. Több helyütt utakat újítottak fel, javították a tömegközlekedést, és rendkívüli befektetésekkel készült mindenekelőtt az idegenforgalom, a szálloda-, illetve vendéglátóipar. A rendező városok egytől egyig több millió eurót ruháztak be abban a reményben, hogy hosszabb távon ez mindenképp megtérül.
A baljós nemzetközi, belpolitikai, illetve a biztonságot fenyegető helyzet ellenére a július 14-ig tartó Európa-bajnokság mégis csak a sport ünnepe Németországban. Akár be is teljesülhet Philipp Lahm kívánsága, és az Eb a 2006-es világbajnoksághoz hasonlóan "nyári mese" lehet. Nem utolsó sorban a német válogatott szereplése nyomán is.