eur:
401.83
usd:
371.3
bux:
90498.95
2025. március 31. hétfő Árpád
(B-j) Radoslaw Sikorski lengyel és Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Juraj Blanár szlovák külügyminiszter sajtóértekezletet tart a visegrádi országok (V4) prágai találkozóján 2024. március 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Lengyelország korlátozza az orosz diplomaták mozgását

A korlátozás a nagykövet kivételével minden orosz külképviselet valamennyi alkalmazottjára vonatkozik majd.

Lengyelország utazási korlátozásokat vezet be az ország területén tartózkodó orosz diplomatákkal szemben, mivel Moszkva hibrid háború részese az Európai Unió ellen, így Lengyelország ellen is - jelentette be Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter Brüsszelben hétfőn.

A lengyel külügyi tárcavezető az uniós Külügyek Tanácsa ülését követően újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Oroszország varsói nagykövetsége hamarosan értesítést fog kapni a lengyel döntésről.

A korlátozás a nagykövet kivételével minden orosz külképviselet valamennyi alkalmazottjára vonatkozik majd. A varsói nagykövetség munkatársai csak a fővárost is magában foglaló közép-mazóviai vajdaságban utazhatnak, a konzulok pedig kizárólag azokban a tartományokban, ahol beosztásuk szerinti feladatukat látják el - tájékoztatott.

A miniszter hangsúlyozta, nem Lengyelország az első ország, mely hasonló korlátozásokat vezet be, majd reményét fejezte ki, hogy mások is követik Lengyelország példáját.

"Ezek tagállami döntések, de bizonyítékaink vannak arra vonatkozóan, hogy az orosz állam részt vesz a szabotázs engedélyezésében hazánkat érintően is. Reméljük, hogy Oroszország a lengyel intézkedést nagyon komoly figyelmeztetésként fogja kezelni" - fogalmazott.

Sikorski végezetül megerősítette: a lengyel titkosszolgálatok szerint bizonyított a lengyelországi helyzet destabilizálását célzó orosz hibrid tevékenység. "Szolgálataink és szövetségeseink éberségének köszönhetően" több szabotázsakciót sikerült meghiúsítani - tette hozzá nyilatkozatában a lengyel külügyi tárcavezető.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×