eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BUENOS AIRES, ARGENTINA - APRIL 23: Students, teachers, political and social leaders, and union centers participate this Tuesday, April 23, in the Federal University March, in defense of public education and against the budget cuts carried out by the government of Javier Milei, at the Plaza de May in Buenos Aires, Argentina, on April 23, 2024. Public universities across the country called for a march this Tuesday, April 23, to protest the critical situation that many higher education institutions are going through and to ask that salaries and the budget assigned to the university be updated due to inflation. The meeting is scheduled under the motto In defense of public education and attendees gathered there to reject the budget adjustment that directly impacts the higher education system. The historic thing about the March is that for the first time the private educational system adheres to the demand of public University students. The police carried out a strong security operation throughout the country, w
Nyitókép: Luciano Gonzalez/Anadolu via Getty Images

Diákok ezrei bénították meg Buenos Aires belvárosát

Argentínában tízezrek, döntő többségükben diákok vettek részt a Javier Milei elnök megszorítási politikája ellen, valamint "az ingyenes közegyetemek védelmében" kedden esete szervezett tüntetéseken.

Az egyik legnagyobb ilyen megmozduláson az aktivisták megbénították Buenos Aires belvárosát, majd az elnöki hivatal elé vonultak.

A tüntetésekre az egyetemi diákság szólított fel, miután a kormány úgy döntött, a 2024-es egyetemi tanévre nem fogja megemelni a felsőoktatási intézmények költségvetését, dacára az utóbbi 12 hónapban 288 százalékos inflációnak. A megmozdulásokhoz a helyi szakszervezetek és az ellenzéki pártok képviselői is csatlakoztak.

Az egyetemi költségvetések befagyasztása a Milei tavaly decemberi hivatalba lépésekor beharangozott gazdasági „sokkterápia” részét képezi, amely masszív megszorításokat tartalmaz az állami kiadások terén. Az elnök elképzelései szerint Argentína így tudja megfékezni a szárnyaló inflációt.

A tekintélyes Buenos Aires-i egyetemek egyes tanszékei már most takarékossági vészintézkedéseket vezettek be, egyebek között a világítás és a felvonók használatának korlátozásával, illetve a könyvtárak csökkentett nyitva tartási idejével.

Argentína súlyos gazdasági válsággal küzd, az egykor tehetős latin-amerikai állam lakosságának 40 százaléka a szegénységi küszöb alatt él. A peso folyamatosan veszít értékéből az amerikai dollárral szemben, miközben az állami adósságteher folyamatosan nő.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×