eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: mikroman6/Getty Images

Kiderült, mely európai országokban a legnagyobbak a vagyoni egyenlőtlenségek

A kutatás a nettó vagyont, az adósságokat és az úgynevezett Gini-együtthatót vizsgálta 36 európai országban. Magyarország a középmezőnyben található.

Továbbra is jelentősek a vagyoni egyenlőtlenségek Európában: a kontinens leggazdagabb tíz százaléka birtokolja a teljes vagyon 67 százalékát, míg a lakosság alsó rétegei csak az 1,2 százalékát – írja a vg.hu a Credit Suisse és a UBS 2023-as globális vagyonjelentése alapján.

A kutatás a nettó vagyont (pénzügyi eszközök plusz a háztartások tulajdonában lévő reáleszközök), az adósságokat és az úgynevezett Gini-együtthatót vizsgálta 36 európai országban. Utóbbi azt mutatja, hogy mekkora vagyonrészt birtokolnak a leggazdagabbak. Mindezek alapján – főként az adórendszer sajátosságai miatt – Izlandot leszámítva

az északi országokban a legmagasabbak a vagyoni egyenlőtlenségek a kontinensen.

A lista első helyén Svédország található 87,4-es Gini-indexszel, de az élmezőnyben van Finnország, Dánia és Norvégia is. Az elmúlt évtizedekben számos vagyonadót eltöröltek ezekben az államokban, Svédországban például nincs adó az öröklésre, az ajándékokra és a vagyonra sem. Emellett nagyon alacsonyak a vállalatokra kivetett adók is, így a gazdagoknak sok lehetőségük van arra, hogy még inkább gyarapodjon a vagyonuk.

Az EU gazdasági nagyhatalma közül Németországban mérték a legmagasabb vagyoni egyenlőtlenségi Gini-pontszámot (77,2), majd Franciaország (70,3), Spanyolország (68,3) és Olaszország (67,8) következik a sorban. Az Egyesült Királyság 70,2 pontot ért el a felmérésen.

A legkisebb vagyoni egyenlőtlenségeket Belgiumban (59,6), Máltán (60,9), Szlovéniában (64,4) és Szlovákiában (50,8) mérték.

Magyarországon átlagosnak mondható a vagyoni egyenlőtlenség.

A vagyoni egyenlőtlenség egyik legfőbb befolyásoló tényezője a lakhatás megoldása. Azokban az országokban, ahol magasabb a lakástulajdon aránya, általában mérsékeltebb a vagyoni egyenlőtlenség, míg ahol inkább a pénzügyi eszközök jellemzőbbek, ott nagyobb.

Az önkéntes nyugdíjak és az életbiztosítások helyzete is fontos szerepet játszik. A nyugat-európai országokban többen takarítanak meg pénzt nyugdíjas éveikre, mint a kelet- és dél-európai államokban. Ennek fő oka, hogy Nyugaton magasabb az emberek jövedelme, és jobban hozzáférnek a nyugdíjba vonulás utáni önkéntes jövedelemszerzési eszközökhöz.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×