eur:
393.22
usd:
363.29
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Olaf Scholz német kancellár (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtóértekezletet tart a berlini kancellári hivatalban 2024. február 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Volodimir Zelenszkij: a német kancellár fél Vlagyimir Putyintól

Exkluzív interjút adott Harkivban a legnagyobb példányszámú német lapnak, a Bildnek, továbbá az Axel Springer kiadó néhány más újságjának Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök bírálta a német kancellárt, aki elutasítja Taurus cirkálórakéták szállítását, szerinte ennek oka az, hogy Scholz Vlagyimir Putyintól tart.

Volodimir Zelenszkij értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a nyugati szövetségesek nem hajlandók bizonyos fegyverrendszerek szállítására. "Partnereink rendelkeznek bizonyos fegyverekkel, amelyekre a túlélés érdekében ma szükségünk lenne" – fogalmazott az ukrán elnök. Zelenszkij szerint Ukrajna drónjaival ugyan jelentős katonai sikereket ér el, de ezek nem helyettesítik a légelhárító fegyvereket, a nagy hatótávolságú rakétákat és a tüzérségi fegyvereket sem

Az elnök utalt arra, hogy a legkorszerűbbnek számító és legnagyobb hatótávolságú Taurus cirkálórakéták szállításával kapcsolatban továbbra is tárgyalásokat folytatnak a német kormánnyal.

"Amennyire én értem, a kancellár arra hivatkozik, hogy Németország nem atomhatalom, továbbá, hogy ez az ország legerősebb fegyverrendszere" – mondta Zelenszkij, de szerinte az elutasításnak az a magyarázata, hogy Scholz tart Vlagyimir Putyin nukleáris fenyegetéseitől.

A német kormány vezetője a Taurusok szállításának megtagadásával kapcsolatban mindeddig azzal érvelt, hogy ellenkező esetben országa közvetlenül is belesodródna a háborúba. Annak az aggodalmának adott hangot, hogy ilyen esetben német katonáknak is ukrán földön kellene ellenőrizniük a rakéták célba juttatását.

"Nem hiszem, hogy a Taurusok elutasítása megvédi a világot Oroszország nukleáris fenyegetéseitől" – jelentett ki az ukrán államfő. Egyetlen fegyver sem lehet igazán hatásos atomháború esetén – tette hozzá.

Az interjú helyszínére, az egymillió lakosával Ukrajna második legnagyobb városára, Harkivra utalva az elnök hangsúlyozta, hogy Putyin el akarja foglalni a települést, mert az számára szimbolikus jelentőségű. "Mindent megteszünk, hogy ez ne történhessen meg" – tette hozzá.

Azt ugyanakkor elismerte, hogy az ukrán energiastruktúra elleni orosz támadások sikeresek, "nagy fájdalmat" okoznak a lakosságnak.

"Putyin csak a hatalom nyelvét érti, vágya az, hogy elfoglalja egész Ukrajnát" – hangsúlyozta az elnök, aki szerint országa csak a legkorszerűbb fegyverek birtokában tudja felvenni a harcot.

"Az ukránok ezzel kapcsolatos reménye nem csupán a német fegyverrendszerekben rejlik, hanem abban a milliárdos segélycsomagban is, amelyet blokkolnak a republikánusok a kongresszusban" – jelentette Volodimir Zelenszkij.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×