Berlin és Vilnius múlt év végén állapodott meg abban, hogy 2027-re a német hadsereg egy dandárt 4800 katonával és 200 fős civil személyzettel, illetve családtagjaikkal állandó állomásoztatás céljából a litván–orosz határtérségbe telepít.
A húszfős, úgynevezett előkészítő "kommandót" Boris Pistorius védelmi miniszter személyesen búcsúztatta. A többi között arról beszélt, hogy a küldetés korszakváltás jelent a Bundeswehr történetében: a hadsereg állandó jelleggel állomásoztat egy dandárt külföldön, mégpedig a NATO keleti határa mentén.
Az előkészítéssel megbízott brigád feladata az lesz, hogy a litván féllel együttműködve gondoskodjon az állandó állomásoztatáshoz szükséges feltételek biztosításáról, így az infrastruktúra megteremtéséréről, a katonai gyakorló területekről, a laktanyákról. A katonák és családjaik Vilniusban és Kaunasban laknak majd, ahol iskola és óvoda is épül.
A hadsereg főfelügyelője ugyanakkor a küldetéssel kapcsolatban rendkívüli erőfeszítésekről beszélt. Alfons Mais szerint pénzt és időt igényel az előkészítés. A szükséges eszközöket és a személyi állományt a Bundeswehr forrásaiból kell "kiizzadni". A folyamat befejezése a főfelügyelő szerint három-öt évbe telhet.
A német kormány korábban az Ukrajna elleni orosz agresszió nyomán megváltozott európai biztonsági helyzetre reagálva egyezett bele egy harcképes és önálló szerepvállalásra kész harci egység litvániai telepítésébe.
Az ütemterv szerint a brigádnak 2027-re kell működőképesnek lennie,
szakértők szerint azonban ha minden a tervek szerint halad, ez csak 2027 végére biztosítható.
Boris Pistorius védelmi miniszter egy korábbi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a lépés rendkívül fontos részét jelenti a NATO-n belüli német szerepvállalásnak. A Bundeswehr a NATO-partnereket megvédi a balti országokban, amit most egyértelművé tesz Litvániában.
Szakértők szerint ugyanakkor sok a nyitott kérdés a dandár felállításának és működésének finanszírozásával kapcsolatban. A miniszter erre vonatkozóan adatokat nem közölt. Az általános feltételek megteremtésétől függ az is, hogy ténylegesen hány katona dönt a litvániai szolgálat mellett.
Litvánia Oroszország szövetségesével, Fehéroroszországgal és Oroszország balti-tengeri enklávéjával, Kalinyingráddal határos.