eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
A légierő Airbus A-319 típusú személyszállító repülőgépe a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison 2022. május 11-én.
Nyitókép: MTI/Bús Csaba

Úgy tűnik, izraeli rakétavédelmi rendszert kaptak a Magyar Honvédség szállítógépei

Az izraeli Bird cég bejelentette, hogy sikeresen felszerelte rakétavédelmi rendszerét egy meg nem nevezett európai légierő Airbus A-319-es szállítógépeire.

Európában a magyar mellett még a cseh, a szlovák és a német légierő használja az Airbus A-319-et. A Honvédséggel ellentétben azonban a többiek elsősorban VIP szállításra alkalmazzák a repülőiket, ezek az utak pedig többnyire nem vezetnek kockázatos, hadműveleti légterekbe. Ellenben a magyar A-319-ek például részt vettek az afganisztáni kiürítésben, amikor a szállítógépek ellenséges rakétatámadásnak is ki voltak téve. Már akkor felmerült az igény, hogy a két repülőt lássák el védelmi berendezésekkel.

2021. decemberében, a honvédelem.hu számolt be arról, hogy a két A-319 "2022-2024 között a piac egyik legmodernebb aktív elektronikai önvédelmi rendszerét kapja majd meg", a kiválasztott cég pedig az izraeli BIRD AeroSystems lett.

Egy szállítógépre szerelt SPREOS rendszer. Forrás: BIRD
Egy szállítógépre szerelt SPREOS rendszer. Forrás: BIRD

A cikkből még annyi derült ki, hogy "az izraeli BIRD AeroSystems által szállított komplex megoldás a radar- illetve lézeres besugárzás mellett észleli majd a gépek ellen indított rakétákat is, és a megszokott zavarótöltetek kilövése és az elektronikai zavarás mellett, az A319 esetében alkalmas lesz a közeledő, infravörös irányítású légvédelmi rakéták keresőfejének lézersugaras megrongálására, semlegesítésére is."

A BIRD AeroSystems most egy közleményt adott ki arról, hogy bizonyos A319-esekre a SPREOS DIRCM (Directed Infrared Countermeasure - Irányított Infravörös Ellentevékenység) és az Aeroshield rakétavédelmi rendszert telepítették. Ezzel több funkciót integráltak, beleértve a fenyegetések észlelését és azok megerősítését, valamint a fejlett infravörös irányított rakéták nyomon követését és zavarását. Mindezt egy olyan platformon, amelyről könnyen le- és felszerelhető a berendezés, attól függően, hogy a gép veszélyes légtérben hajt-e végre küldetést, vagy sem.

Az izraeli BIRD cég SPREOS rakétavédelmi rendszerének mini radarja. Forrás: BIRD
Az izraeli BIRD cég SPREOS rakétavédelmi rendszerének mini radarja. 36 cm magas és 25 cm átmérőjű. Forrás: BIRD

A nyílt architektúrájú, kétsávos radar passzív vagy aktív üzemmódban is üzemel. A lokátor az integrált elektro-optikai érzékelőktől kapott riasztás nyomán a veszélyforrás irányába fordul, majd a rendszer - a fél-aktív radart használva - ellenőrzi a fenyegetések valódiságát.

Amennyiben a fenyegetés valós, a rendszer haladéktalanul megkezdi az ellentevékenységet. Ez az elektronikai zavarás mellett lehet a lokátorvezérlésű támadófegyvereket megtévesztő dipol csapdák kiszórása, vagy a hőkövető rakétákat eltérítő infracsapdák kilövése. A legvégső esetben pedig nagy energiájú lézersugárral kiégeti a közeledő rakéta iránytófejét, és az így megvakított fegyver már nem tudja eltalálni a célt. A BIRD SPREOS rendszere körkörös védelmet nyújt - összegzi a cég.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×