Csaknem négy hónappal a hollandiai választások után úgy tűnik, hogy nem lesz miniszterelnök a Szabadságpártot vezető Geert Wilders, mert a szétaprózódott politikai rendszer miatt, illetve kellő támogatottság hiányában nem képes kormányt alakítani – írja a Portfolio a Politico beszámolója alapján.
A kormánykoalíció megalakítása céljából kezdeményezett tárgyalásokon Mark Rutte leköszönő miniszterelnök Szabadság és Demokrácia Néppártja (VVD), a jobbközép Új Társadalmi Szerződés (NSC), valamint a Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB) is részt vett a novemberi választáson a legtöbb szavazatot megszerző Szabadságpárt mellett, de nem tudtak egyezségre jutni a felek, így Geert Wilders lemondott arról a szándékáról, hogy kormányfő lesz. A pártvezetők azt szabták feltételül a tárgyalások folytatásához, hogy Wilders adja fel miniszterelnöki ambícióit.
„Csak akkor lehetek miniszterelnök, ha a koalíció minden tagja támogat engem. Ez sajnos nem valósult meg. A hazám és választóim iránt érzett szeretet fontosabb számomra, mint a saját pozícióm” – írta az X-en Wilders.
A Szabadságpárt vezetője hozzátette: reméli, mostani döntésével elősegíti egy jobboldali kormány megalakulását Hollandiában. Prioritásaik között említette a menekültek számának csökkentését, a bevándorlás visszaszorítását, valamint azt, hogy „a hollandok legyenek az elsők”.
Hollandiában 1982 óta nem volt példa arra, hogy nem a választások győztese foglalja el a miniszterelnöki tisztséget.
Bár a tavalyi választáson a Szabadságpárt kapta a legtöbb szavazatot, a 150 parlamenti helyből így is csak 37-et szerzett meg, ezért lett volna szüksége még társakra a kormányalakításhoz, a többség azonban nem jött össze nekik.