Az SVP tagjai több száz piros léggömböt eresztettek a levegőbe Bernben a kormány és a parlament épületei előtt. "Nemet mondunk az EU alárendelési szerződésére" - írták ki a demonstrálók több plakátra a megmozduláson.
Thomas Aeschi, az SVP frakcióvezetője azt mondta, hogy ha aláírják az együttműködési megállapodást, akkor azzal Svájcot "Brüsszel gyarmatává" teszik.
Az Európai Bizottság kedden jelentette be, hogy készen áll tárgyalásokat indítani Svájccal a kapcsolatok hivatalos szorosabbra fűzéséről, miután múlt héten Bernben is döntés született arról, hogy ismét megkezdenék az egyeztetéseket.
Brüsszel és Bern között az utóbbi években hűvösebb lett a viszony, miután 2021 májusában Svájc hirtelen úgy döntött, hogy véget vet a széles körű együttműködési megállapodásról évek óta folytatott tárgyalásoknak. Svájc és az EU viszonyában jelenleg több különböző megállapodás irányadó, és több mint egy évtizede folynak tárgyalások arról, hogy átfogó szerződést írjanak alá, amely összehangolná a kapcsolatokat meghatározó jogi kereteket. Bár a svájci kormány 2022 áprilisa óta azon munkálkodik, hogy újraindulhassanak a tárgyalások, a téma továbbra is érzékeny a svájciak számára, különösen a svájci szuverenitáshoz, az igazságszolgáltatás függetlenségéhez és a munkabérek védelméhez köthető ügyek miatt.
Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke az X közösségi portálon azt írta kedden, hogy az unió zöld jelzést adott a tárgyalási folyamatnak, amivel az EU "megerősíti, hogy érdeke a kapcsolatok korszerűsítése". Hozzátette, hogy a bizottság eltökélt abban, hogy végigvigyék a folyamatot, és történelmi fordulatot segítsenek elő az EU-svájci kapcsolatokban.
Az Európai Unió Tanácsa azt közölte, hogy a tárgyalások várhatóan a következő napokban megkezdődnek.
Bern korábban úgy nyilatkozott, azt remélik, az év végéig lezárhatják az egyeztetéseket.