A Román Vízügyi Igazgatóság több bejelentést is kapott a víz elszíneződéséről - számol be róla a Maszol. Egy 50 éve nem üzemelő bánya egyik aknájának beomlásával hozzák összefüggésbe a jelenséget, amin áthalad a patak.
Az alagútból fél köbméter víz folyik másodpercenként, a Sebes-Körösben tíz-tizenkétszeres mértékben hígul a szennyezés koncentrációja, ennek ellenére az alsólugosi víztározóig terjed a hatása.
A vízügy műszaki személyzete folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet egészen a jelenség megszűnéséig, amíg a víz ismét normális határértékek közé nem kerül
- írja Facebook-bejegyzésében a Román Vízügyi Igazgatóság.
Mint írja a lap, Manz Péter biofizikus és kutatóbúvár, aki a különleges, extrém környezetek, köztük bányapatakok vizének és iszapjának mikrobiális ökoszisztémáit vizsgálja, azt tapasztalta, hogy a bezárt és működő bányák vizei tisztításának elhanyagolása miatt egyes patakokban és folyókban a cink, réz, nikkel, alumínium, kobalt, ólom, higany, uránium és más anyagok koncentrációja a megengedett értékek sokszorosa.
A szakértő a lap kérésére elmondta: a felelőtlenül kezelt, bezárt és működő bányák egyrészt lassan pusztító, krónikus szennyezést okoznak, másrészt pedig egy jelentősebb esőzés nagy mennyiségű szennyezett iszapot moshat ki a tárnákból, meddőhányókból vagy ülepítő tavakból, ami látványos környezeti katasztrófákhoz vezet.