eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) varsói székháza 2022. április 29-én. Eric Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője a testület 2022. április 29-i sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Fabrice Leggeri, a Frontex igazgatója benyújtotta lemondását. Leggeri lemondása brüsszeli értesülések szerint összefüggésben van azzal, hogy az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) 2021-ben vizsgálatot indított a Frontex-szel szemben azon jelentések miatt, amelyek szerint az ügynökség emberi jogsértést követett el azzal, hogy jogtalanul toloncolt ki, tett tengerre már partot ért migránsokat az uniós külső határokon. Fabrice Leggeri 2015 óta a Frontex ügyvezető igazgatója.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Obara

Nem bírja vállalásait a Frontex

Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség a jelenleg érvényben lévő működési szabályok miatt nem képes teljes mértékben eleget tenni alapvető jogi kötelezettségeinek, és túlságosan a tagállamokra hagyatkozik olyan esetekben, amikor a migránsokat szállító hajókat baleset éri – állapította meg az európai ombudsman hivatala.

A hivatal tavaly júniusban jelentette be, hogy megvizsgálja a Frontex fellépését a Földközi-tengeren végrehajtott keresési és mentési műveletekben, miután abban a hónapban elsüllyedt egy migránsokat szállító hajó a görög partoknál, és több mint 600 ember fulladt a tengerbe.

A vizsgálat során átnézett dokumentumok szerint a Frontex négy alkalommal is felajánlotta a görög hatóságoknak a migránshajó légi megfigyelését, de nem kapott választ az illetékes szervektől. A jelenlegi szabályok értelmében a Frontex a görög hatóságok engedélye nélkül nem mehetett a baleset helyszínére a kritikus időszakokban. Ennek következtében a Frontex csak kétszer járt az incidens helyszínén – egyszer rövid időre helikopterrel, később drónnal, miután a hajó már elsüllyedt.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a Frontexnek nincsenek belső iránymutatásai a vészjelzések kiadására vonatkozóan, és nem biztosított a Frontex alapvető jogokat felügyelő tisztviselőinek megfelelő bevonása a tengeri vészhelyzetekkel kapcsolatos döntéshozatalba.

Emily O'Reilly európai ombudsman szerint „fontos elgondolkozni azon, hogy egy egyértelműen segítségre szoruló hajó miért nem kapott segítséget”.

„A Frontex nevében szerepel a »parti őrség« kifejezés, de jelenlegi megbízatása és küldetése egyértelműen nem felel meg ennek.

Ha a Frontexnek kötelessége segíteni a tengeren az életek megmentésében, de az ehhez szükséges eszközök hiányoznak, akkor egyértelműen az uniós jogalkotók feladata erről gondoskodni” – hívta fel a figyelmet O'Reilly.

Rámutatott, hogy a Frontex alapvető jogokkal kapcsolatos kötelezettségei és a tagállamok határellenőrzésben való támogatására vonatkozó megbízatása között eltérés van. „A nemzeti hatóságokkal való együttműködés, amikor aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy azok teljesítik-e keresési és mentési kötelezettségeiket, azzal a kockázattal jár, hogy az EU bűnrészessé válik az alapvető jogokat sértő és életekbe kerülő intézkedésekben” – hívta fel a figyelmet.

Megjegyezte, hogy míg a görög ombudsman a görög parti őrség tevékenységét vizsgálja, uniós szinten nincs olyan egységes elszámoltathatósági mechanizmus, amely függetlenül vizsgálná a görög hatóságok, a Frontex és az uniós szerződések szerinti alapvető jogi rendelkezések betartásának biztosításáért felelős Európai Bizottság szerepét.

Emily O'Reilly felszólította az Európai Parlamentet, az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanácsot és az Európai Bizottságot, hogy hozzanak létre egy független testületet, amely kivizsgálja a Földközi-tengeren nagy számban bekövetkező halálesetek okait.

„Közel nyolc hónappal a baleset után sem történt semmilyen változás annak érdekében, hogy megakadályozzuk az ilyen esetek megismétlődését” – hangsúlyozta az ombudsman.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×