eur:
408.19
usd:
375.06
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
2019. október 19-én készült kép a szerb hadsereg menetelő katonáiról a Belgrádhoz közeli Batajnica katonai repülőtéren. 2024. január 4-én a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását kezdeményezte a szerb hadsereg vezérkara.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

Feléled a sorkatonaság Európában, a szomszédban már döntöttek is róla

Horvátországban három hónapos kiképzést kap minden fiatal, Szerbiában négy hónapos szolgálatot terveznek.

A horvát kormányfő alig két hónapja még kizártnak tartotta a sorkötelezettség visszaállítását. Egy újabb fordulat után kiderült: jövőre mégis indul, csak sorkatonaság helyett kötelező katonai alapképzésnek nevezik, és három hónapig tart – írja az Index.

Négy kiképzőközpontot és laktanyát jelöltek ki a horvát sorkatonák felkészítésére Pozsegában, Sinjben, Pulában és Bjelovárban, ahol 650 oktató képezi ki a hadköteleseket. Minden 18. évét betöltő férfinak részt kell vennie a kiképzésben, a nők önkéntes alapon jelentkezhetnek.

A védelmi minisztérium és a vezérkar szerint a három hónap bőven elég a képzésre, amely során a fiatal katonák erőnléti felkészítése mellett az elemi hadászati ismeretek elsajátításán lenne a hangsúly. Ebbe beletartozik a gyalogsági kézifegyverek használata. Az elképzelést még el kell fogadnia a kormánynak, majd a törvényhozásnak is.

Horvátországban 2008-ban szűnt meg a sorkötelezettség, amit módosított formában jövőre állítanak vissza.

Szerbiában is napirenden van a kötelező katonai szolgálat visszaállítása, a vezérkar és a védelmi miniszter emellett érvel, ehhez azonban pénzügyi, logisztikai és egyéb feltételeknek is teljesülnie kell. Aleksandar Vucic szerb államfő a javaslatot májusban mérlegeli a katonai vezetéssel, és ha támogató döntés születik, beterjeszti a törvényhozásnak. Az elképzelések szerint a sorkatonai képzés négy hónapig tartana, és minden 18 éves fiatal számára kötelező lenne.

A sorkatonaság bevezetése más európai országokban is napirenden van, Németországban Boris Pistorius védelmi miniszter is szorgalmazza, de egyelőre Olaf Scholz kancellár elutasítja a felvetést. Franciaországban mérlegelik, hogy kötelezővé teszik a jelenlegi „könnyített katonai szolgálatot”, Hollandiában és Romániában fontolóra vették, Litvániában és Svédországban pedig visszaállították a sorkötelezettséget.

Petr Pavel cseh köztársasági elnök vasárnap beszélt arról, hogy támogatja az adminisztratív katonai összeírás bevezetésének lehetőségét, hogy az állam áttekintést kaphasson arról, hogy kikre számíthat a haza védelmében, de azt is hozzátette, hogy ez nem jelenti azt, hogy a kötelező sorkatonai szolgálatot is visszaállítanák.

A sorkatonaság bevezetését egyelőre nem tervezi a kormány – közölte a magyar álláspontot még novemberben Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×