Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 26. szombat Anikó, Anna
Picture of conventionnal missile warheads, Russian made, on a rocket launcher, orientated towards a blue sky. A warhead is the explosive or toxic material that is delivered by a missile, rocket, or torpedo. It is a type of bomb.
Nyitókép: BalkansCat/Getty Images

Irán csúcstechnológiás rakétákkal támogathatja Oroszországot

Az orosz-iráni kapcsolatok régóta szorosak, ami az ukrajnai háború kezdete óta csak tovább mélyült. Friss hírek szerint a síita hatalom rendszeresen és egyre veszélyesebb fegyvereket szállít Moszkvának.

Valósággal elárasztja Oroszországot Irán ballisztikus rakétákkal - írja a Reuters értesülése alapján a Portfolio. A hírügynökségnek több névtelen forrás is beszámolt, hogy Teherán eddig legalább 400 darabot szállított Moszkvának a fegyverekből. A rakományok több különböző hatótávolságú rakétát tartalmaztak, így például voltak közöttük 300 és 700 kilométeres körzetben hatékony fegyverek is. Az első szállítmány 2024 januárjában indult Oroszországba az információk szerint, miután a felek 2023 decemberében aláírták a szerződést.

Mint írják,

eddig legalább négy szállítmányról lehet tudni, és az iráni forrás azt állítja, nemsokára újabb rakományok érkeznek az oroszok megsegítésére.

Az elmondások szerint a ballisztikus rakéták egy része a Kaszpi-tengeren keresztül jutott el Oroszországba, míg a másikat légi úton szállították - írja a lap. Eddig sem az iráni, sem pedig az orosz hatóságok nem kívántak reagálni a hírekre.

A nyugati államok mind Iránra, mind Oroszországra jelentős szankciókat vetettek ki, ám az üzletkötés ennek dacára is zajlik. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a perzsa államot rakéták, drónok és más technológiák exportjának tilalmával is sújtotta, de a korlátozások októberben lejártak.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerint Oroszország Észak-Korea után vélhetően Irántól is rövid hatótávolságú rakétákat tervez beszerezni.

Kijev eddig nem jelentette a síita állam fegyvereinek becsapódását Ukrajnában, az oroszok valószínűleg még nem vetették be őket.

Ha mindez igaznak bizonyul, az nagyon rossz hír lehet az ukránoknak, mivel a precíziós iráni rakéták pontosan találnak célba, szemben az észak-koreai pontatlan technológiával. Ezeket az eszközöket a légvédelem sokkal nehezebben semmisíti meg, ezért az így is komoly ellátási hiányban szenvedő Ukrajna további komoly veszteségeket szenvedhet - írja a lap.

Címlapról ajánljuk
Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Csehország tovább erősíti hadseregének felszereltségét: a védelmi minisztérium két nagyszabású beszerzést is bejelentett. Ezek célja, hogy a cseh hadsereg korszerű és NATO-kompatibilis eszközökkel rendelkezzen, valamint megerősítse légvédelmét a jelenlegi biztonsági kihívásokra válaszul.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

A vártnál gyengébb GDP-növekedés fokozza a költségvetési kockázatokat – figyelmeztet legfrissebb elemzésében a Standard & Poor’s hitelminősítő a kelet-közép-európai országok kapcsán. Ha részletesen megnézzük a hitelminősítő anyagát, akkor a régión belül két országra gondolhattak elsősorban: Romániára, ahol épp súlyos megszorítások terhelik a növekedést és Magyarországra, ahol jelentősen visszavágták növekedési előrejelzésüket. A hírek szerint a kormány már dolgozik az új makropályáján, kérdés, hogy a költségvetéshez hozzá kell-e nyúlni a gyengébb növekedési számok miatt. Az S&P továbbra is arra számít, hogy nem fog teljesülni a kormány megemelt új 4,1%-os idei hiányvárakozása, de a régióban a lengyel, a román és a szlovák deficit is magasabb lehet, mint a magyar.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×