eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Donald Trump volt amerikai elnök az ellene és két gyermeke ellen csalás vádjával indított polgári per tárgyalásán New York állam Legfelsőbb Bíróságának tárgyalótermében 2023. november 6-án. A volt elnök, fiai és cégcsoportja ellen New York állam főügyésze indított pert, mert véleménye szerint a cégbirodalom ingatlanainak értékét a ténylegesnél magasabb áron tartották nyilván, s ezzel félrevezették a finanszírozó bankokat, biztosítókat és egyéb üzleti szereplőket.
Nyitókép: MTI/AP/Pool/Getty Images/David Dee Delgado

Március 25-én, New Yorkban kezdődik Donald Trump első büntetőpere

A bíró helybenhagyta a Donald Trump volt amerikai elnök New York-i büntetőbírósági tárgyalásának dátumát.

Juan Manuel Merchan bíró ezzel elutasította a volt elnöknek és ügyvédeinek kérelmét a tárgyalás elhalasztására, ami azt jelenti, hogy a Donald Trump ellen indult négy bűnvádi eljárás közül az első tárgyalását New Yorkban tartják. A volt elnök ellen Alvin Bragg, New York demokrata párti kerületi ügyésze emelt vádat 2023-ban, mert szerinte a hallgatási pénz kifizetéséhez 2016-ban gazdasági bűncselekmény kapcsolódott. A pénzt mások mellett egy felnőttfilmes színésznő, Stormy Daniels kapta azért, hogy a nyilvánosság előtt ne beszéljen az akkor üzletemberként dolgozó Donald Trumphoz még a 2000-es években fűződő kapcsolatáról.

A csütörtöki bírósági meghallgatáson New Yorkban részt vett Donald Trump is.

A bíró részben azzal érvelt, hogy a volt elnök ellen Washingtonban emelt vád március 4-re kitűzött első tárgyalását elhalasztották, ami lehetővé teszi a New York-i tárgyalás kezdetét március 25-én. Mint mondta, egyeztetett a washingtoni per bírájával is.

A bíró jelezte, hogy tervei szerint New Yorkban 6 héten át tart majd a büntetőper tárgyalási szakasza.

Donald Trump ügyvédje, Todd Blanche úgy fogalmazott, hogy "határozottan tiltakozik az ellen, ami a tárgyalóteremben zajlik". Kifejtette: annak, hogy Donald Trumpnak a következő két hónapot azzal kell töltenie, hogy a tárgyalásra készüljön fel ahelyett, hogy az elnökválasztási kampányát folytassa, "nem lenne szabad megtörténnie ebben az országban".

Donald Trump a bíróság előtt adott nyilatkozatában politikai beavatkozásnak nevezte az ügyet, amit a jelenlegi elnök, "Joe Biden Fehér Háza irányít". A republikánusok legnépszerűbb elnökjelöltje hozzátette, hogy a bírósági tárgyalás idején a napokat a tárgyalóteremben tölti majd, az éjszakát pedig kampányával.

Szintén csütörtökön Atlantában bírósági bizonyítási eljárás keretében tartottak meghallgatást egy Fani Willis kerületi ügyészt érintő ügyben. Fani Willis az, aki Donald Trump ellen Georgia államban emelt bűnvádat. A kerületi ügyész ellen indult hivatali visszaélés gyanújáról szóló eljárás akár azzal is járhat, hogy kizárják a Donald Trump elleni vád képviseletéből.

Fani Willis ellen egyebek között amiatt emeltek kifogást, hogy a Donald Trump ellen folytatott nyomozást egy olyan különleges ügyészre, Nathan Wade-re bízta,

akihez "romantikus kapcsolat" fűzte, részben kapcsolatuk révén pedig több százezer dollárnyi anyagi előnyhöz jutottak.

A bizonyítási eljárás keretében megszólalt Fani Willis korábbi munkatársa és egy barátja, aki szerint a kerületi ügyész és a különleges ügyész között már annál is korábban intim viszony alakult ki, mint ők állították.

Amennyiben a Donald Trump elleni vád képviseletéből kizárják Fani Willist és kerületi ügyészi irodáját, a bírósági eljárást is elhalasztják.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×