eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ten Thousand Euro In Stack Against Euro Banknotes Background
Nyitókép: Elena Popova/Getty Images

Szakértő az EU-csúcs előtt: nem Ukrajna megsegítése a vita tárgya, hanem a forrása és a mértéke

Uniós csúcstalálkozót tartanak csütörtökön Brüsszelben. Az Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd eurós támogatás lesz a fő vitatéma.

Az Európai Bizottság 2023 nyarán terjesztett be egy javaslatot egy úgynevezett "Ukrajna-eszköz" létrehozására, mert az unió addigi támogatásai kifutottak. Az Európai Parlament októberben jóváhagyta az indítványt, ami decemberben a Tanács elé került.

Íjgyártó István, Magyarország volt kijevi nagykövete, a Magyar Külügyi Intézet főtanácsadója és vezető kutatója az InfoRádióban azt mondta, ez egy három pillérből álló eszköz.

"Az első része az ukrán államnak nyújtandó, vissza nem térítendő támogatás, a második egy beruházási keret, a harmadik pedig egy technikai segítségnyújtás, önkormányzatok, intézmények támogatása, hogy a megfelelő reformokat az ukránok a felkészülés során ezen a szinten is meg tudják tenni" – mondta a szakértő arra is utalva, hogy Ukrajna végső soron az Európai Unióba igyekszik hosszabb távon.

Az eredeti elképzelés szerint Ukrajna pénzügyi támogatásából

  • 17 milliárd eurót az EU közös költségvetése biztosítana,
  • a fennmaradó 33 milliárd eurót hitel formájában, hitelfelvétel segítségével biztosítaná a közösség.

"Ez egy négy évre szóló 50 milliárdos keret lenne, tulajdonképpen a mostani EU-s költségvetési ciklus kifutásáig szolgálna arra a célra, hogy az EU által biztosított forrásoknak legyen egy ilyen központosított változata" – ecsetelte Íjgyártó István.

A vita nem azon megy, hogy Ukrajnának szüksége van-e erre a pénzre, és nem is azon, hogy az uniónak érdekében áll-e támogatni a megtámadott országot – hangsúlyozta a volt nagykövet. "Ami a problémája a történetnek a kezdetektől, hogy hogy jött ez ki, miként számolták ki az intézmények, hogy pont ennyi pénzre van szükség, és az így oszoljék meg. A 17 milliárdhoz, amit a költségvetésből kell biztosítani, módosítani kell a büdzsét, illetve a 33 milliárdért újból hitelekbe veri magát az Európai Unió, ilyen a Covid idején egyszer már történt" – idézte fel a két, külön-külön is jelentős tétellel kapcsolatban.

Szerinte a pénz felhasználása és annak ellenőrzése is erősen kétséges Ukrajnában, annyira bizonytalan a helyzet. Ezért képviseli a magyar kormány azt az álláspontot, hogy az unió ne verje magát adósságba, hanem keressenek egy költségvetésen kívüli megoldást, és évente legyen ellenőrizve, hogy Ukrajna hogyan használja fel a pénzt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×