eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Reckrod gáztározó a közép-németországi Eiterfeldben 2022. július 14-én. A Gazprom orosz állami gázipari monopólium bejelentése szerint az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat-1 vezetéken, az orosz gáz nyugatra irányuló szállításának fő útvonalán maximális kapacitásának egyötödére csökkent a gázáramlás.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

Rekordot döntött a Gazprom a "szivacsország" felé, de van pár nagy kérdőjel

A Gazprom a kínai exporttal kompenzálná az ukrajnai háború miatt kieső európai mennyiséget. Az orosz vállalat tavaly 22,7 milliárd köbméternyi gázt adott el Pekingnek.

Új napi gázszállítási rekordot döntött szerdán Kína irányába a Gazprom. Ezt az orosz energetikai óriás jelentette be, azt azonban nem közölte, hogy pontosan milyen mennyiséget szállított a Szibéria Ereje vezetéken keresztül - írja a vg.hu a Reuters cikke alapján.

Azt viszont tudatta a Gazprom, hogy

tavaly összesen 22,7 milliárd köbméternyi gázt exportált a vezetéken a világ második legnagyobb gazdaságába;

ez majdnem a másfélszerese a 2022-es, több mint 15,4 milliárd köbméternek.

Oroszország a Kínába irányuló szállításokkal kompenzálja az európai gázeladásokat az ukrajnai háború kitörése óta, ami miatt a Nyugat szankciókkal sújtotta Moszkvát, és mindent megtesz, hogy megszüntesse orosz energiafüggőségét. A Gazprom közlése szerint a Kínába irányuló 2023-as gázexport 700 millió köbméterrel, vagyis 3,2 százalékkal haladta meg a szerződéses mennyiséget.

Oroszország folytatja a tárgyalásokat az új, második vezeték megépítése érdekében is,

amely évente 50 milliárd köbméternyi gáz szállítására lesz alkalmas az északi Jamal régióból Mongólián keresztül Kínába.

A projekt egyre fontosabb Moszkva számára, miután a Kínába irányuló gázexport megduplázására törekszik, hogy pótolja a kiesett európait. Egyelőre azonban több kérdésben, például az árban sem tudtak megegyezni. A Reuters korábbi számítása szerint a Gazprom európai exportja 55,6 százalékkal, 28,3 milliárd köbméterre zuhant tavaly a csúcsot jelentő, 2018–2019-es 175-180 milliárd köbméterről.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×