eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

A német egészségügyben most vezetik be azt, ami itthon már évek óta működik

Jóváhagyta a német parlament az egészségügyi miniszter dédelgetett álmát. Első lépésként az elektronikus receptek kötelező bevezetését január elsejétől. A következő mérföldkövet az elektronikus betegakták korszaka jelenti majd, amely egy évvel később kezdődik.

Az egészségügy digitalizálása Karl Lauterbach miniszter egyik fő törekvése. Ennek része az elektronikus recept bevezetése, valamint a digitális betegállomány, illetve egyfajta elektronikus "betegadattár" is.

Az e-recept 2024 elejétől válik kötelezővé az orvosok, illetve a rendelők számára.

Ami pedig a második lépést illeti, az egészségbiztosítók kötelező feladata, hogy 2025. január 15-ig minden jogszerűen biztosított személy számára egy elektronikus fájlt hozzanak létre – ez egyfajta személyes adattároló lesz, amely egész életében végigkíséri a beteget. Ez többek között tartalmazza különböző leleteit, laboratóriumi értékekeit, hacsak nem emel kifogást ellene.

A miniszter robbanásszerű változásról beszélt, hangsúlyozva, hogy Németországnak meg kell valósítania az egészségügyi rendszer digitalizációját. Lauterbach szerint az új szabályozás jelentős előnyökkel járhat a betegek számára, ugyanakkor lényegesen megkönnyítheti a kezelési lehetőségeket az orvosok számára.

A Németországban hagyományos és megszokott rózsaszín receptek helyett az elektronikus receptek már egy ideje kiválthatók a gyógyszertárakban, ez a korszak azonban most véget ér, az e-recepteknek már nem lesz színük – az elektronikus receptek alkalmazása január elsejétől kötelező lesz.

A parlamenti vita során a Lauterbach által előterjesztett tervezetet a legtöbb kritika az adatvédelemmel kapcsolatban érte. Az ellenzék az adathasználat kockázataira figyelmeztetett, tartva attól, hogy "intim adatok" kerülhetnek továbbításra. A tervezet a fenntartások ellenére nagy többséggel került elfogadásra.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×