„A gyerekeket már fiatalon megcélozzák és csapdába ejtik, hogy e-cigarettát használjanak, és nikotinfüggővé váljanak” – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. A szervezet az ízesített termékek betiltásával, a nikotintartalom csökkentésével és a termékek megadóztatásával próbálja kevésbé vonzóvá tenni az árucikket.
A dohánygyártó cégek az e-cigarettákat a hagyományos cigarettánál kevesebb egészségügyi kockázatot hordozó nikotintermékként hirdetik. A WHO ezzel kapcsolatban kiemelte: a nikotint párologtató elektromos készülékek szintén mérgező anyagokat termelnek,
használatuk rákot okozhat, és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is növeli.
Az anya szervezetébe bekerült nikotinpára káros hatással van a magzatra, és a kiskorú dohányfogyasztók mentális fejlődését is visszavetheti – tették hozzá.
Az e-cigarettát használó 13 és 15 év közötti fiatalok száma a WHO összes régiójában meghaladja a felnőtt fogyasztók számát. Kanadában az e-cigarettát használó 16 és 19 év közöttiek száma 2017 és 2022 között a duplájára nőtt, Angliában az elmúlt három évben a háromszorosára nőtt a fiatal fogyasztók száma – tudatták.
A WHO következtetése alapján az e-cigaretta nem hatékony megoldás a dohányfogyasztás csökkentésére, mert a termék addiktív hatása miatt a fogyasztók nagyobb valószínűséggel fordulnak a hagyományos cigaretták felé.