eur:
413.55
usd:
401.47
bux:
81722.38
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: António Guterres/X

ENSZ-főtitkár: az Antarktisz felébredt, a világnak is fel kellene

Határozott döntésekre van szükség az üvegházhatású gázkibocsátás globális csökkentése érdekében a hónap végén Dubajban megrendezendő COP28 éghajlatváltozási ENSZ-konferencián - jelentette ki háromnapos hivatalos antarktiszi útján csütörtökön António Guterres ENSZ-főtitkár.

A King George-szigeten fekvő legnagyobb antarktiszi légibázison Gabriel Boric chilei elnök társaságában tett látogatásán Guterres felhívta a figyelmet az „alvó óriásnak” is nevezett, a Föld éghajlatának szabályozásában kulcsfontosságú déli kontinens jegének gyorsuló ütemű olvadására, és mielőbbi cselekvésre szólított fel a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.

„A jégolvadás pusztító erejű gyorsulásának vagyunk tanúi. Az Antarktisz felébredt, és fel kell ébrednie a világnak is”

– fogalmazott.

A főtitkár hangsúlyozta: a COP28 lehetőséget nyújt az országoknak arra, hogy „megfelelő határidőn belül döntsenek” a szén-dioxidot kibocsátó fosszilis üzemanyagok használatának megszüntetéséről, hogy a Föld átlaghőmérséklete ne lépje át a 1,5 Celsius-fokos határt, súlyosabb hatásokat okozva ezzel az emberek életében és az ökoszisztémában egyaránt.

A tervezett megállapodás emellett lehetőséget teremt a csaknem 200 részt vevő országnak arra, hogy egyre több megújuló energiával kapcsolatos, a meglévő hálózatok és technológiák energiahatékonyságát elősegítő projekt mellett kötelezzék el magukat – fűzte hozzá.

Több ország vitatja, hogy önmagában a közös megegyezés érdemben elősegítené a tiszta energia kapacitásának növelését, ha az országok közben nem hagynak fel a klímaváltozást nagymértékben előidéző szennyező energia használatával. Szerintük a COP28-megállapodás csak akkor lesz eredményes, ha a fosszilis üzemanyagok használatának megszüntetéséről szóló kötelezettségvállalással párosul, ugyanakkor

Szaúd-Arábia, Oroszország és más fosszilis energiára támaszkodó országok egyelőre ellenállnak.

António Guterres a tervek szerint több antarktiszi helyszínre, így a Collins- és a Nelson-gleccserhez is ellátogat.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Eljött az új világ Magyarországon, sokan nem készültek fel a kibervédelmi szabályok változására

Eljött az új világ Magyarországon, sokan nem készültek fel a kibervédelmi szabályok változására

Új kiberbiztonsági törvény lépett hatályba Magyarországon az év elejétől, amely már a NIS2 EU-s szabályokat is a hazai jogrendbe ágyazta. Közel 4000 olyan hazai cég fontos teendők előtt áll: szakértők vizsgálják meg minden vállalat kiberbitonsági ellenállóképességét, majd ha szükséges, ezt meg is kell erősíteni. A tét nagy, ugyanis többmillió eurós bírságok is repkedhetnek, ráadásul a cégvezetőket is legfeljebb 15 millió forintos bírsággal sújthatják. Az általunk megkérdezett szakértő szerint a hazai cégek nagy része jelenleg még nincs felkészülve az új szabályok betartására.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×