az Oxfam nemzetközi segélyszervezet jelentésének társszerzője, Max Lawson, azt nyilatkozta, hogy miközben a klímaváltozás elleni küzdelem az egész világ közös kihívása, "egyesek jobban tehetnek a problémáról, mint mások", és a politikai döntéseket ehhez kellene igazítani. Hozzátette azt is, hogy minél gazdagabb valaki, neki személy szerint annál könnyebb csökkenteni a károsanyag-kibocsátását. "Nincs szükség harmadik autóra, egy negyedik nyaralásra vagy éppen befektetni a cementiparba" - fogalmazott a szegénység felszámolásáért küzdő szervezet munkatársa.
Az Oxfam jelentésének szerzői a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet (SEI) kutatásainak adataira támaszkodtak, és a különböző jövedelmű csoportok fogyasztásával összefüggő károsanyag-kibocsátást vették vizsgálat alá. Az adatok 2019-ig bezárólag álltak rendelkezésre.
A nemzetközi segélyszervezet megállapította, hogy a leggazdagabb 1 százalék - azaz 77 millió ember - felel életmódjával a világ üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 16 százalékáért.
Ugyanekkora arányú károsanyag-kibocsátásért felel a legalacsonyabb jövedelműek 66 százaléka, azaz 5,11 milliárd ember. Az egyes országokra vásárlóerő-paritás alapján számolták ki, hogy mekkora jövedelem fölött tartozik valaki a leggazdagabb kategóriába.
Max Lawson szerint soha nem lesz eredményes a klímaváltozás elleni küzdelem, ha a kormányzatok nem vezetnek be progresszív intézkedéseket, amelyek révén a legnagyobb kibocsátók lennének kénytelenek a legnagyobb áldozatokat hozni. Ilyen intézkedés lehetne például szerinte azoknak a megadóztatása, akik évente tíznél több alkalommal utaznak repülővel, vagy jelentősen magasabb adók kivetése a nem ökológiai beruházásokra.