Az Európai Parlament két szakbizottságának együttes ülésén Johannes Hahn költségvetésért és Nicolas Schmit foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős uniós biztos arról beszélt, hogy továbbra is Magyarország térfelén pattog a labda, a magyar kormánynak kellene lépéseket tenni – írja a hvg.hu.
A korrupcióellenes keretrendszer hiányosságai miatt Magyarország nem jut hozzá a hétéves költségvetésből 6,3 milliárd euróhoz és a teljes helyreállítási alaphoz, amelynek összege több mint 10 milliárd euró. Az igazságszolgáltatás függetlensége az egész hétéves költségvetést blokkolja, míg az akadémiai szabadság megsértése, a menekültekkel való bánásmód és az LMBTQI-közösség hátrányos megkülönböztetése további 2,5 milliárd eurót tesz elérhetetlenné.
A biztosok cáfolták azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint már közel van a megállapodás, amely 13 milliárd eurót felszabadítana Magyarország számára. Az igazságszolgáltatás függetlenségét szolgáló intézkedések kapcsán Magyarország már júliusban közölte, hogy teljesítette az elvárásokat. A brüsszeli testület azonban először szeptemberben, majd múlt héten újabb kérdéseket tett fel ezzel kapcsolatban, amely megszakítja a három hónapos határidő számítását. Így most a magyar válasz beérkezésétől függ, hogy mikor folytatódhat ez az eljárást.
"A feltételek teljesítése nélkül nem indulnak meg a pénzek" – szögezte le Johannes Hahn.
A fideszes Deli Andor arról beszélt, hogy tagadhatatlanul történtek előrelépések, „nagyon sokat tett Magyarország, pedig újra és újra további követeléseket támasztanak”. Ez mindig akkor történik, amikor ebben a házban nyomást gyakorolnak a bizottságra. Ezt az eljárást nem szabad még tovább politizálni, különben az egész eljárás viccé válik – mondta az EP-képviselő.
Johannes Hahn utalt azokra a feltételezésekre, amelyek szerint Magyarország csak akkor járul hozzá Ukrajna további finanszírozásához, ha hozzájut a forrásokhoz. "Nem lehet bennünket zsarolni, lehet, hogy kicsit bonyolultabbá teszik a életünket, de akkor olyan megoldás születik, amelyik 26 tagállamot ölel fel" – tisztázta a helyzetet.
A magyar vállalások teljesítéséről december 15-ig kell az Európai Bizottságnak egy jelentést készítenie a tagállamok számára.