eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Fotó: Zorro2212 - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44833139
Nyitókép: Készítette: Zorro2212 - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44833139

Ilyen fegyver csak a XIX. században volt, de nem, újra bevetik az ukrajnai háborúban

Különleges, még a XIX. században kifejlesztett fegyvert vetnek be az ukránok az orosz drónok ellen.

A X-re került fel egy fegyver, amely három Maxim géppuskából áll. A videóban működés közben mutatják a régi-új fegyvert. Azt írják, hogy elsősorban az orosz lassú drónjai ellen vetik be.

A szakértő hozzászólók szerint a Maxim géppsuka 2000 méterig hatékony, de 4000 méteren belül is el tudja pusztítani a célt.

Az eredeti fegyvert Sir Hiram Stevens Maxim fejlesztett ki 1884-ben. A Maxim-géppuskát először az 1893-1894-es első Matabele háborúban használták a brit gyarmati erők. A Shangani csata alatt 700 katona győzött le 3000 harcost mindössze négy Maxim-géppuskával.

Az első világháború idején sok hadsereg használta az eredetit, vagy annak valamilyen továbbfejlesztett változatát. A brit Vickers géppuska egy továbbfejlesztett és újratervezett Maxim volt, melyet 1912-ben rendszeresítettek és egészen 1968-ig hadrendben tartottak. A német hadsereg Maschinengewehr 08 géppuskája és az orosz Pulemjot Maxim géppuska is többé-kevésbé a Maxim közvetlen másolata. Ezt vetették be az oroszországi polgárháborúban is, mely az 1917-es bolsevik forradalmat követte.

Bár a második világháború idejére már elavultnak számított, a német támadás után a szovjetek mégis nagy számban használták. Sőt, a most Ukrajnában megjelent változathoz nagyon hasonló, hármasával összeépített Maxim géppuskákkal is védték Moszkva légterét 1941 telén.

Légvédelmi tüzérek a szovjet fővárosban a Moszkva szálloda tetején, Maxim géppuskákkal. Forrás: Wikipédia
Légvédelmi tüzérek a szovjet fővárosban 1941 telén a Moszkva szálloda tetején, Maxim géppuskákkal. Forrás: Wikipédia

Nem kizárt, hogy az ukránok egy ilyen múzeumi példányt tettek újból működő képessé, hogy harcolhassak az orosz öngyilkos drónok ellen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×