eur:
414.85
usd:
402.85
bux:
79837.7
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
A lengyel tüzérség PT-91 típusú harckocsijai az Előretolt Jelenlét (Forward Presence) nemzetközi harccsoport gyakorlatozásán a lettországi Adazi településnél működő NATO-támaszponton 2019. március 28-án. Az észak-atlanti szövetség 2017 tavasza óta állomásoztatja a bázison a harccsoport egy részét a katonai szervezet keleti szárnyának megerősítése végett a NATO-tagállamok zászlóaljainak rotációs rendszerében.
Nyitókép: MTI/EPA/Valda Kalnina

Óriási NATO-művelet készül az oroszok miatt

A hidegháború óta nem tartott ekkora seregszemlét az észak-atlanti szövetség.

Több mint 40 ezer katona részvételével, a hidegháború lezárulta óta nem látott mértékű hadgyakorlatra készül jövő tavasszal a NATO, amin a szövetség tagjai az esetleges orosz támadással szembeni védekezést gyakorolják.

A manőverek során várhatóan 500–700 légi küldetést hajtanak végre. A gyakorlaton részt vesz több mint 50 hajó és mintegy 41 ezer katona is, és a műveletek idején egy orosz vezetésű, az akció alatt Occasus névre keresztelt szövetség elleni védekezés lesz a középpontban. A hadgyakorlaton részt vesz az egyelőre még nem NATO-tag Svédország is, így

összesen 32 ország katonái vonulnak fel.

A műveleteket Németországban, Lengyelországban és a balti államokban hajtják végre februárban és márciusban – írja a Financial Times, amit a VG szemlézett.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár még tavaly júniusban közölte, hogy a szövetség a jelenlegi 40 ezer főről több mint 300 ezer főre bővíti gyorsreagálású erői létszámát. A NATO mindemellett átalakítja haderejét, hogy az Afganisztánban és a Balkánon használt könnyű és mobil egységek mellett nagyobb hangsúlyt kapjanak a nehezebb, hagyományosabb egységek is.

A bejelentést követő hónapban a vilniusi NATO-csúcson új regionális védelmi tervek létrehozásáról is döntés született, ahogy Allied Reaction Force (Szövetségi Válasz Erő) néven új, gyorsreagálású multinacionális alakulat felállításáról is határoztak – idézi föl a lap.

A vilniusi csúcstalálkozón különösen az Oroszországgal határos balti államok sürgették a szervezet keleti szárnyának megerősítését, miután Fehéroroszországban is csapatokat vontak össze a határok közelében. Július elején Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, hogy atomfegyvereket is telepítenek az országba.

A balti államokba többnemzetiségű zászlóaljakat is telepített a szövetség, míg Németország júniusban bejelentette, hogy 4 ezer katonát fog állandó jelleggel Litvániában állomásoztatni.

Címlapról ajánljuk
Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

A szeptember végi parlamenti választások után Ausztriában novemberben kezdődtek a kormányalakítási tárgyalások. A választási győztes radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) "kiközösítése" után az államfő megbízásából a néppárti kancellár, Karl Nehammer az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) és az ugyancsak ellenzéki NEOS-szal (Új Ausztria és Liberális Fórum) kezdett koalíciós tárgyalásokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×