Két hónapnyi büntetést töltött le itt, ezt követően hazaküldték Texasba, ahol várhatóan elbocsátották volna a szolgálatból, illetve katonai fegyelmi eljárás is várt rá - írja a The Guardian.
A férfit a reptérre kísérték, de elhagyta azt, majd csatlakozott egy turisták részére szervezett látogatócsoporthoz, mely az északi határhoz indult.
Az itteni túra közben vágott át a határon még kedden:
nem tudni, hogy ez előre tervezett akció volt-e.
Az eset tovább szítja a feszültséget Phenjan és Washington közt. A határátlépést követőn Észak-Korea két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki. Ezt megelőzően az Egyesült Államok évtizedek óta először nukleáris fegyverzettel felszerelt tengeralattjárót telepített Dél-Koreába.
A feltehetően dezertált katona édesanyja, Claudine Gates értetlenül áll a történtek előtt.
"Nem tudom Travisről elképzelni, hogy bármi ilyesmit tenne. Csak azt akarom, hogy hazajöjjön" - fogalmazott az asszony, aki néhány napja hallott utoljára fiáról, amikor Travis King elmondta neki, hamarosan hazamegy, így a történtek sokkolták őt.
Lloyd Austin védelmi miniszter szerint a férfi jelenleg észak-koreai őrizetben tartózkodhat, mindent megtesznek, hogy órákon, esetleg napokon belül kiderüljön, hol és hogy van.
A CBS tévécsatornának nyilatkozott egy turista, aki ugyanabban a csoportban látogatta meg a demilitarizált övezetet, mint Travis King: visszaemlékezése szerint a férfi hangosan kacagni kezdett, majd elrohant az épületek közt. A helyszínen tartózkodó katonák gyorsan reagáltak, de így sem volt esélyük elkapni őt.
"Azt hittem, ez egy béna vicc, de aztán kiderült, hogy nem az, a katonák akcióba léptek, és minden felbolydult" - mondta.
A férfi szerint a látogatás idején nem voltak észak-koreai katonák látótávolságon belül
- a túra során azt mondták nekik, a pandémia kezdete óta nem láttak a határon északi katonát.
Tae Yongho egykori észak-koreai miniszter szerint - aki ma már Dél-Koreában törvényhozó - Északnak jól jön az eset és nem valószínű, hogy a férfit kiadnák Amerikának, mivel ő egy katona egy ellenséges országból, aki megadta magát.
Yang Moo-jin, a dél-koreai Észak-Koreai Tanulmányok Egyetemének elnöke szerint valószínű, hogy Észak-Korea rövid távon propagandacélokra, közép- és hosszú távon pedig alku tárgyaként használja majd Travis Kinget.
Dél-Koreából Északra ritkábban lépnek át emberek a demilitarizált zónán keresztül, mint fordítva. Évente emberek tucatjai próbálnak elmenekülni Észak-Koreából a szegénység és az éhínség elől, de az itt történő disszidálás rendkívül veszélyes és ritka. Az ország 2020-ban, a pandémia kezdetén lezárta határait, és azóta sem nyitotta meg azokat újra a BBC cikke szerint.