eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A BelTa fehérorosz állami hírügynökség által közreadott kép Szjarhej Cihanouszki népszerű kormányellenes aktivistáról és videobloggerről, az emigrációban élő ellenzéki vezetőnek, Szvjatlana Cihanouszkajának a férjéről (b) és Mikola Sztatkevics ellenzéki vezetőről (b2) a vádlottak cellájában perük ítélethirdetésén, Homelben 2021. december 14-én. Cihanouszkit egyebek között tömeges zavargásokra szóló felbujtás és gyűlöletkeltés miatt 18 év börtönbüntetésre ítélték, Sztatkevics 14 évet kapott.
Nyitókép: MTI/EPA/BELTA/Szjarhej Holodilin

Állítólag meghalt a fehérorosz ellenzék bebörtönzött vezetője

Szjarhej Cihanouszki halálhírét egy névtelen üzenetben közölték az időközben külföldre menekült feleségével.

A 44 éves ellenzéki aktivistát azt követően vették őrizetbe, hogy bejelentette, Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kihívójaként indul a 2020-as államfőválasztáson. Helyette indult végül felesége, Szvjatlana Cihanouszkaja a voksoláson. Cihanouszkaja más ellenzékiek társaságában később hatósági nyomásra kénytelen volt külföldre menekülni. Férjét 2021 decemberében 19 év és hat hónap szabadságvesztésre ítélték tömeges zavargások szervezése, gyűlöletkeltés, a közrend megzavarása címén.

Cihanouszkaja az AP amerikai hírügynökséggel kedden közölte, hogy március eleje óta nem kapott semmi hírt férjéről, a neki címzett leveleket nem kézbesítik, védőjének pedig nem engedélyezik, hogy találkozhasson vele.

"Nem tudok semmit róla. Nem kaptam egyetlen levelet sem, s ügyvédjén keresztül sem tudtunk kapcsolatba lépni" - panaszolta a Litvániában élő fehérorosz ellenzéki vezető. Mindazonáltal hozzátette, hogy

nincs semmilyen bizonyítéka a névtelen üzenet igazságtartalmára.

Szjarhej Cihanouszki nem az egyetlen bebörtönzött ellenzéki, akinek sorsát homály fedi. Csaknem hetven napja nem hallani semmit a 2020-as elnökválasztásból kizárt Viktar Babarikáról, akinek hívei attól tartanak, hogy a volt bankárt megverhették és a börtönkórházban ápolhatják. Az ellenzéki politikusnak elvileg tanúként meg kellett volna jelennie fia bírósági meghallgatásán, de mégsem volt ott.

Szintén öt hónapja nem érkezett hír Marija Kalesznyikaváról, Babarika 11 év börtönre ítélt kampánymenedzseréről.

Mikola Sztatkevics - aki elnökjelölt volt a 2010-es elnökválasztáson - 14 év börtönbüntetést szabtak ki, s felőle sem hallottak már 145 napja. "A hatóságok szándékosan járnak el így, hogy az ellenzéki vezetőket teljesen elszigeteljék az információktól" - jelentette ki Paval Szapelka, a Vjaszna (Tavasz) fehérorosz emberi jogi szervezet egyik munkatársa.

"Ezzel az a cél, hogy ne csak a külvilágtól elszigetelt, borzalmas körülmények között bebörtönzött politikai foglyokra gyakoroljanak nyomást, hanem családjaikra is,

akik kénytelenek úgy élni, hogy nem tudnak semmit szeretteikről" - tette hozzá. A Vjaszna összesítése szerint 1501 politikai fogoly van börtönben Fehéroroszországban.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×