eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök koszorúzási ünnepségen vesz részt a varsói Pilsudski téren 2023. április 5-én. Zelenszkij az ukrajnai háború egy évvel ezelőtti kezdete óta először tartózkodik hivatalos látogatáson Lengyelországban.MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka

Az oroszbarátság súlyos bélyeg Lengyelországban, az unió nem érti

A lengyel elnök aláírja a törvényt, amely alapján kizárhatók a közéletből azok a politikusok, akik orosz befolyás alá kerültek. Egyikük Donald Tusk, aki kormányfőként a gázszerződést kötötte, és Mateusz Morawiecki kihívója lehet a választásokon.

Az Európai Unió válaszlépésekkel fenyegette meg Varsót azok után, hogy a Szejm, a lengyel törvényhozás törvénybe foglalta egy olyan bizottság létrehozását, amely kizárhatja a közhivatalokból az orosz kapcsolatokban érintett személyeket. A testület a 2007-2022 közötti időszak orosz befolyásait vizsgálja – írja a BBC cikke alapján az Index.

A törvény bírálói szerint a bizottság Donald Tusk, az ellenzéki vezető és volt miniszterelnök támadására hivatott. "Különös aggodalomra ad okot" a testület – jelentette ki Didier Reynders, az EU igazságügyi biztosa.

A bizottság

felhatalmazást kap arra, hogy tíz évre eltiltsa a közpénzek kezelésétől mindazokat, akiket bűnösnek talál abban, hogy "orosz befolyásra" cselekedett.

Figyelmet szentelnek az Oroszországgal kötött gázüzleteknek, amelyek a kormány szerint az országot túlzottan függővé tették Moszkvától. Bár a kormánypárt korábban már elítélte Donald Tusk hosszú távú gázszerződését, Lengyelország orosz szenet vásárolt nagyban az Ukrajna elleni invázióig, és orosz nyersolajat importált, amíg Moszkva tavaly februárban el nem zárta a csapokat.

A kilenctagú bizottság első jelentését várhatóan szeptemberben, nem sokkal a választások előtt fogja közzétenni. Az Európai Bizottság "elemezni fogja a jogszabályt, és nem fog habozni, hogy szükség esetén megfelelő intézkedéseket hozzon" – jelentette be Reynders, aki szerint "lehetetlen megállapodni egy ilyen rendszerről független igazságszolgáltatás nélkül.

Donald Tuskra kihegyezve

Az ellenzéki Polgári Platform képviselői attól tartanak, hogy a vizsgálat, amely felöleli Donald Tusk kormányzását 2007 és 2015 között, elsősorban ellene irányul. A politikus jelenleg a párt vezetője, de nem parlamenti képviselő. A késő őszi általános választásokon azonban a jelenlegi miniszterelnök, Mateusz Morawiecki kihívója lehet.

A Polgári Platform frakcióvezetője, Krzysztof Brejza szerint a kormány "boszorkányüldözést szervez Donald Tusk ellen, hogy még a választások előtt likvidálják". Mateusz Morawiecki azzal vágott vissza, hogy Tusknak bizonyára rejtegetnivalója van. Az Egyesült Államok lengyelországi nagykövete szerint viszont a bizottság "korlátozhatja a választók lehetőségét, hogy azokra szavazzanak, akikre akarnak".

A lengyel külügyminisztérium váltig állítja, hogy "a bizottsági döntés hatálya alá tartozó bármelyik pártnak joga lesz fellebbezni". Magyarázata szerint a testület "nem fogja korlátozni a választókat abban, hogy a választásokon a saját jelöltjeikre szavazzanak". A parlament által elfogadott, és

Andrzej Duda elnök által aláírt törvény valószínűleg tovább rontja a Varsó és Brüsszel amúgy is feszült kapcsolatát.

Az ellenzék azzal vádolja a kormányt: politikai fegyverként vetette be a vizsgálóbizottságot, hogy megfélemlítse a PiS vetélytársait egy olyan választás előtt, amit akár el is veszíthet.

Az elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy a testület alkotmánysértő, mivel működése nincs pontosan meghatározva, ítéletei véglegesek, a bizottság tagjai pedig mentesülnek minden büntetőjogi felelősségre vonás alól. Az ország valamennyi hírszerző, rendőrségi, ügyészi és egyéb hivatalos szerve köteles együttműködni vele, és nincs meghatározott eljárás annak eldöntésére, ki ellen fog nyomozni. A varsói Társadalomtudományi Egyetem docense, Ben Stanley ironikusnak nevezte, hogy az orosz befolyást vizsgálják egy olyan törvény alapján, amit a putyini ideológiából származik.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×