eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
III. Károly brit király integet a felesége, Kamilla királyné (b) társaságában a koronázását ünneplő rendezvénysorozat záróeseményeképp tartott szuperkoncerten az angliai Windsorban 2023. május 7-én, a koronázás másnapján. A világsztárokat felvonultató koncertet a legnagyobb és legősibb brit királyi rezidencia, a London nyugati határában emelkedő windsori kastély parkjában tartották a királyi család és húszezer néző jelenlétében.
Nyitókép: MTI/AP/Daily Mail pool/Mark Large

Hiába Károly a király, nagyon beleszólni nem tud a brit hétköznapokba

Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádió Aréna című műsorában a brit koronázás kapcsán úgy fogalmazott, egy dolog, hogy milyen ambíciói vannak uralkodóként, egy másik, hogy mit hagy neki a politikai rendszer. A fél szemét pedig már mindenki Vilmosra vetheti.

III. Károly brit király sokkal tudatosabb és aktívabb szerepvállalásra készült, mint édesanyja, II. Erzsébet királynő - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Gálik Zoltán ugyanakkor hozzátette: a királynak nincs közvetlen beleszólása a napi politikába.

"Egy dolog az ambíció szintje, egy másik, hogy mit hagy neki a politikai rendszer. Noha II. Erzsébet is tudatos volt abból a szempontból, hogy szándékosan húzódott vissza, noha a környezetvédelem, a hulladék-újrafelhasználás vagy épp a rókavadászat kérdésében megnyilvánult, és még egy csomó olyan kérdés volt, amelyben hallatta a szavát. Ezeket a témákat Károly király visszahozhatja, persze nem biztos, hogy a próbálkozás sikeres lesz" - utalt arra Gálik Zoltán, hogy az új király egy kairói konferencialátogatása már meghiúsult a politika döntéséből; a kormány mondott neki nemet, mondván ez nem államfői feladat.

Hogy például mondhat-e III. Károly olyat, ami a British Petrol működését befolyásolja, arról azt mondta, a kormány és a monarchia célja is az, hogy stabilitást biztosítson, az egységet szimbolizálja, és semmiképp sem jó ebből "kikacsintani".

Gálik Zoltán azt is elmondta, megvannak a megfelelő emberek arra, hogy előírják és megírják, az uralkodó miben, hogyan, mikor és miként nyilvánuljon meg, ami azért is fontos, mert az Egyesült Királyság a világpolitika színpadán is megkerülhetetlen szereplő, biztonságpolitikailag a világ 5.-6. legnagyobb szereplőjéről van szó.

"Közvetlen beleszólása tehát nincs, csak instruál, tájékozódik, esetleg orientálja a minisztereket" - összegzett.

Az új örökösről

Vilmos walesi herceg pedig viheti tovább az édesapja által korábban képviselt ügyeket - vélekedett a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

"Ő az, aki megkapta azokat a címeket és lehetőségeket, amelyeket édesapja korábban vitt. Ez sok felelősséggel is jár, rengeteg helyen kell majd megjelenni, szerepelni, nemzeti ünnepeken, hadi eseményeken" - részletezte.

Szerinte érdemes lesz figyelni mostantól Vilmos herceg "kiszólásait", ebből lehet majd tudni, hogy ő örökösként mire készül.

Akár az is lehet, hogy Károly majd "nem mondhat valamit", az állásfoglalást pedig fiára delegálja.

"Nagyon nagy a tisztelet Vilmosban édesapja iránt, és édesapja is kedveli Vilmost, másik fiával feszült a viszony" - tette hozzá Gálik Zoltán.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×