eur:
408.28
usd:
375.42
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: fas.org

Atombomba sérülhetett meg egy holland légibázison történt balesetben

Az amerikai légierő európai szóvivője sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta az esetet.

Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) egy fényképet fedezett fel, amelyen amerikai katonák – köztük két tűzszerész és egy civil – vizsgálnak meg egy sérült B61-es bombát. Úgy tűnik, a nukleáris fegyver egy behatás következtében megcsavarodott, és az egyik farokszárnya is hiányzik, emellett egy látható lyukat rózsaszín ragasztószalaggal fedtek le – írja a The Guardian alapján a hirado.hu.

A FAS hétfői jelentése szerint a képet az ország egyik nukleáris fegyverkezési létesítménye, az új-mexikói Los Alamos nemzeti laboratórium 2022-es, diákoknak szóló bemutatójához csatolta, és a kép helyszínéül a holland Volkel légitámaszpontot jelölte meg. Ez egyike annak a bázisnak, ahol jelenleg az Egyesült Államokkal kötött nukleáris megállapodás keretében B61-es gravitációs nukleáris bombát tárolnak.

„Előzetesen hangsúlyozni kell, hogy nincs hivatalos megerősítés arra vonatkozóan, hogy a kép a Volkel AB-n készült, hogy a meghajlott B61-es alakzat valódi fegyver – vagy a gyakorlóbomba –, vagy hogy a sérülés baleset eredménye – vagy szimuláció” – írta Hans Kristensen, a jelentés szerzője, a FAS nukleáris információs projektjének igazgatója. Hozzátette: „Ha a kép valóban egy nukleáris fegyveres eseményből származik, akkor ez lenne az első dokumentált eset, amikor egy európai légibázison a közelmúltban nukleáris fegyverekkel kapcsolatos baleset történt.”

Egy nukleáris fegyver bármilyen sérülését általában titokban tartják. Az amerikai légierő európai szóvivője nem kívánta közvetlenül kommentálni a fotót, de azt mondta: „Az Egyesült Államok a legmagasabb szintű normákat tartja fenn a stratégiai arzenált támogató személyzettel és felszereléssel kapcsolatban, ami magában foglalja a rutinszerű kiképzést, karbantartást és biztonsági tevékenységeket, hogy megvédje Amerika kritikus képességeit.”

„Az Egyesült Államok politikája, hogy nem tudjuk sem megerősíteni, sem cáfolni a nukleáris fegyverek jelenlétét vagy hiányát semmilyen általános vagy konkrét helyszínen, beleértve a konkrét gyakorlatokat vagy valós műveleteket” – mondta a szóvivő.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×