eur:
414.33
usd:
397.89
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz védelmi minisztérium kibővített vezetői kollégiumának tanácskozásán a moszkvai minisztériumban 2022. december 21-én, az ukrajnai háború alatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Fagyejcsev

Taktikai atomfegyvert telepít Fehéroroszországba Oroszország

Az orosz elnök egy tévéinterjúban jelentette be a döntést.

Moszkva és Minszk megállapodott, hogy taktikai atomfegyvert telepítenek Fehéroroszország területére - jelentette be az orosz elnök a Rosszija24 tévében.

Vlagyimir Putyin szerint ezt a fehérorosz vezetés kérte. A lépést azzal a londoni bejelentéssel indokolta, hogy Nagy-Britannia szegényített uránt tartalmazó lőszert tervez szállítani Ukrajnának.

Vlagyimir Putyin közölte, hogy április 3-én megkezdődik a személyzet kiképzése, és júliusig megépítik a fegyverek tárolására szolgáló épületeket. Az elnök azt mondta, hogy a fegyverzet átadásával nem fogja megsérteni az atomsorompó (az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló) szerződést.

Oroszország tíz taktikai atomfegyver szállítására alkalmas repülőgépet állomásoztat Fehéroroszországban - közölte az orosz elnök, és hozzátette, hogy Moszkva már számos nukleáris fegyverek indítására használható Iszkander rakétarendszert adott át Fehéroroszországnak.

Az elnök szerint a taktikai atomfegyver átadásával Oroszország most azt fogja tenni, amit az Egyesült Államok már évtizedek óta tesz.

1996 után térhetnek vissza az atomfegyverek Belaruszba

A Reuters felidézi, hogy Szovjetunió 1991-es összeomlása után a négy újonnan függetlenné vált államban, Oroszországban, Ukrajnában, Fehéroroszországban és Kazahsztánban nukleáris fegyvereket telepítettek. Ezután azonban ez a négy állam abban állapodott meg 1992 májusában, hogy az összes nukleáris fegyvert Oroszországba telepítik, és ez 1996-ban fejeződött be.

Fehéroroszország egyébként Ukrajna mellett Lengyelországgal, Litvániával és Lettországgal is határos és a mai bejelentés részben a NATO keleti frontjának megerősítésére, illetve a svéd- és finn NATO-csatlakozásra adott (elrettentő) válasz lehet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×