eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Twitter/RWApodcast

Oroszország Basztyionokat telepített egy vitatott hovatartozású szigetre

Oroszország szerdán bejelentette, hogy Basztyion (Bástya) rakétavédelmi hadosztályt telepített Paramusirra, a vitatott hovatartozású, csendes-óceáni Kuril-szigetek egyik tagjára.

Az intézkedés az orosz védelem erősítését szolgálja az ország távol-keleti térségeiben - jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter.

A tárcavezető egy nappal azután beszélt erről, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök Moszkvában megerősítette "korlátlan" partneri viszonyát az energiaipari és a katonai együttműködés területén megkötött egyezményekkel.

"Oroszország és Kína kordában tartása érdekében az Egyesült Államok jelentősen megnövelte katonai jelenlétét az ázsiai-csendes-óceáni térségben, erősíti politikai és katonai kapcsolatait a szövetségeseivel, folytatja új amerikai biztonsági felépítmény létrehozását a térségben" - jelentette ki Szergej Sojgu az orosz védelmi minisztérium által közzétett videofelvételen.

A Paramusir sziget a Google térképén
A Paramusir sziget a Google térképén

Japán mint az Egyesült Államok szövetségese igényt tart a Kuril-szigetcsoport négy déli szigetére, amelyeket a szovjet hadsereg a második világháború végén foglalt el. Az északi szigetek közé tartozó Paramusirt Japán nem követeli magának.

Szergej Sojgu azt is bejelentette, hogy az elmúlt évben mintegy 400 modern harci eszközt, közöttük SZU-57 típusú vadászbombázót és légvédelmi rakétarendszereket vonultattak fel az ország keleti részében.

A miniszter közölte, hogy

az orosz légvédelmi rendszer korszerűsítése idén fejeződik be.

Az ukrajnai konfliktus kapcsán a miniszter kijelentette, hogy a háború kezdete óta az orosz légi és űrerők több mint 20 ezer ukrán katonai berendezést semmisítettek meg.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×