eur:
411.23
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Jun Szok Jol dél-koreai elnök (b) és Kisida Fumio japán kormányfő kezet fog a tokiói miniszterelnöki hivatalban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2023. március 16-án. A csúcstalálkozó 12 év óta az első a két szomszédos hatalom között.
Nyitókép: MTI/EPA/YNA

Előremutató eredmények a jelentős japán-dél-koreai találkozón

A gazdasági és politikai kapcsolatok javulását várták elemzők.

Kisida úgy fogalmazott, hogy találkozója Jun Szok Jol dél-koreai elnökkel nagy lépés a két nemzet biztonsági és gazdasági kapcsolatainak rendezése útján, miközben törekszenek az évszázados történelmi problémák megoldására.

Kisida a megbeszéléseket követő közös sajtótájékoztatón elmondta: megállapodtak abban, hogy újraindítják a védelmi párbeszédet és a miniszterhelyettesi szintű stratégiai egyeztetéseket, valamint folytatják a háromoldalú - Japán, Dél-Korea és Kína közötti - kommunikációt.

Jun szerint a csütörtöki találkozó "különös jelentőséggel bír, mivel megmutatja mindkét ország népének, hogy Dél-Korea és Japán különböző problémákkal terhelt kapcsolatai új kezdetet vettek". Hozzátette, hogy a demokratikus értékeket valló két ország "partnerei egymásnak, s együtt kell működniük biztonsági, gazdasági kérdésekben és nemzetközi ügyekben".

Csütörtökön a befolyásos japán üzleti szerveződés, a Keidanren bejelentette, hogy dél-koreai partneriekkel megállapodtak olyan magánalapok létrehozásában, amelyekkel kétoldalú projekteket, köztük ifjúsági csereprogramokat támogatnának. Pénteken a Jun kíséretében lévő, mintegy tucatnyi cégvezető találkozik japán üzletemberekkel.

Jun Szok Jol korábban a koreai-japán nézeteltérések egyik meghatározó elemének rendezésére azt javasolta,

dél-koreai cégek kártalanítsák azokat, akik bíróságon bizonyították, hogy japán cégek Korea 1910 és 1945 közötti megszállása során kényszermunkát alkalmaztak velük szemben.

A tervet Tokióban üdvözölték, a Fehér Ház pedig egyenesen "úttörőnek" minősítette, de több áldozat elutasítja a javaslatot, és a közvélemény-kutatások szerint sem népszerű a gondolat Dél-Koreában.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×