eur:
403.1
usd:
359.93
bux:
95473.35
2025. május 15. csütörtök Szonja, Zsófia
Az amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító Isabella tartályhajó a lengyelországi Swinoujscie LNG-terminál kikötőjébe érkezik 2022. április 28-án. A Gazprom orosz gázipari holding április 27-től leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki

Jöhet a gáz Németországba

Átadták Németországban a második tengeri terminált, amely cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására szolgál.

A Deutsche ReGas nevű energetikai vállalkozás beruházásában a balti-tengeri Lubminnál épített terminált szombaton avatta fel Olaf Scholz kancellár és Manuela Schwesig, Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány miniszterelnöke.

Olaf Scholz kiemelte, hogy Németország az Ukrajna elleni orosz támadás révén bekövetkezett földgázellátási változások ellenére sikeresen átvészeli a telet, így "mindenki tapasztalhatja az otthonában, hogy nem sérült a gázellátás".

A kancellár rámutatott, hogy gazdasági válság sem sújtja az országot. Mint mondta, ez a százmilliárd eurós nagyságrendű támogatási programok mellett az energiaellátás biztonságát szolgáló erőfeszítéseknek tulajdonítható.

A Deutsche ReGas úgynevezett úszó terminált épített, amelynek legfőbb eleme egy különleges hajó, hivatalos elnevezéssel úszó tároló és visszagázosító szerelvény. A terminálra tartályhajókon érkező LNG-t ezen a Neptune nevű hajón átalakítják gáz halmazállapotúvá, hogy betáplálhassák a szárazföldi vezetékrendszerbe.

A terminál kapacitása évi 4,5 milliárd köbméter.

Ennek legnagyobb részét, 3,6 milliárd köbmétert már le is kötöttek hosszú távra.

A szövetségi kormány szervezésében energetikai vállalatok hét ilyen úszó LNG-terminált fejlesztenek. Az elsőt 2022 decemberében avatták fel. A tervek szerint 2023 végére valamennyi működik majd. Kapacitásuk együttvéve meghaladja az évi 30 milliárd köbmétert. Ez nagyjából a fele annak a mennyiségnek, amely az Oroszország Ukrajna elleni háborúja előtti utolsó évben, 2021-ben érkezett az Északi Áramlat-1 földgázvezetéken Oroszországból Németországba.

A berlini vezetés tervei szerint három tengerparti LNG-terminált is építenek majd. Ezek a beruházások legkorábban 2025-ben vagy 2026-ban készülhetnek el.

A szövetségi kormány tavasszal, röviddel az Ukrajna elleni orosz támadás után határozta el az LNG-terminálok fejlesztését, hogy felszámolja Németország függőségét az orosz földgázimporttól.

Az ukrajnai háború előtt Németország a földgázfelhasználásának bő 50 százalékát fedezte orosz importból. Moszkva a háború kezdete óta fokozatosan visszafogta, majd beszüntette a Németországba irányuló exportot, annak ellenére, hogy a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett európai uniós büntetőintézkedések nem érintik a földgázkereskedelmet.

Az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-1 vezeték augusztus végi leállításával 2022 szeptembere volt az első olyan hónap az oroszországi import kezdete, 1972 óta, amikor nem érkezett Németországba földgáz közvetlenül Oroszországból.

A szövetségi közüzemi felügyelet adatai szerint az orosz import kiesését egyelőre sikerül ellensúlyozni. A hatóság legutóbbi, pénteki jelentése szerint "németországi gázellátás stabil" és "az ellátás biztonsága továbbra is garantált", a földgáztárolók töltöttségi szintje pedig meghaladja a 90 százalékot.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Vulkánkitörés és földrengés egy napon: eluralkodott a pánik Dél-Olaszországban

Az Etnán március óta ciklikus vulkánkitörések zajlanak, azaz rövid, néhány óráig tartó robbanásos kitörések vannak, amelyeket 3-5 nyugodt nap választ el egymástól – mondta az InfoRádióban Harangi Szabolcs geológus. Az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára a Nápoly környéki földrengésekről is beszélt, melyekkel kapcsolatban kiemelte: a 4-es magnitúdójú földmozgások sokkal nagyobb energiát fejtenek ki, mint a térségben megszokott rengésrajok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.15. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Holnap megindulhatnak a béketárgyalások, de nagyon sok a kérdőjel - Szerdai híreink az ukrajnai háborúról percről percre

Holnap megindulhatnak a béketárgyalások, de nagyon sok a kérdőjel - Szerdai híreink az ukrajnai háborúról percről percre

Holnap elvileg orosz-ukrán béketárgyalás lesz Törökországban, de továbbra is erősen kérdéses, hol, mikor, milyen résztvetvevőkkel, milyen formában valósul majd ez meg, ha megvalósul egyáltalán. Az orosz vezetésnek adott európai ultimátum egyelőre határozott kudarc: Vlagyimir Putyin orosz elnök nemhogy nem hirdetett tűzszünetet, de teljesen ignorálta a fölvetést. Közben úgy néz ki, a déli frontra összpontosítanak az orosz erők: nyomulnak a katonák Orihiv, Novoszilka, Pokrovszk térségében is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×