eur:
411.24
usd:
392.65
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Páciensek egy fertőző betegek számára egy sanghaji kórház előtt felállított sátorban 2022. december 23-án. December 7-én Kína radikálisan enyhítette a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett, világszerte a legszigorúbbak között nyilvántartott szigorításokat, és azóta egyre növekszik a vírusfertőzöttek száma.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Új világ: nyugati Covid-gyógyszert kezdenek el Pekingben osztani

Az állami média tájékoztatása szerint a pekingi közösségi egészségközpontokban válik elérhetővé a Pfizer antivirális készítménye, a Paxlovid.

A kínai fővárosban a korábban soha nem tapasztalt fertőzéshullám hatására a patikák polcai kiürültek, a kórházak pedig megteltek. A China News Service beszámolja szerint a központokban dolgozó orvosokat felkészítik arra, hogy a gyógyszert ne csak kiosszák, hanem alkalmazását el is magyarázzák a hozzájuk forduló betegeknek.

Az egyik egészségügyi központ alkalmazottját idézve arról is beszámolták, hogy az elosztópontokat tájékoztatták már a feladatról, de az egyelőre nem világos, mikor érkezik meg az első adag gyógyszer – írja a CNN.

Két gyógyszert tudnak alkalmazni

A Paxlovid az egyetlen külföldi fejlesztésű koronavírus-gyógyszer, amelyet Kínában használatra engedélyeztek, de nagyon nehéz hozzájutni. Amikor decemberben egy egészségügyi platformon megjelent a szer, órák alatt elkapkodták. A másik engedélyezett antivirális gyógyszer a kínai Genuine Biotech fejlesztette Azvudine.

Az orvosok betegen is dolgoznak

Kína három év után szakított a zéró Coviddal, ennek hatására az egészségügyi rendszer túlterhelődött és a lázas betegségekre alkalmazható gyógyszerekből is hiány alakult ki. Egy állami lapban arról számolt be egy pekingi orvos, hogy sem ő, sem másik három társa, akikkel együtt dolgozott a sürgősségi osztályon, nem tudott enni vagy inni munkaidőben, olyan sok beteget kellett ellátniuk.

Egy másik orvos arról beszélt, hogy bár neki is lázas tünetei voltak, dolgoznia kellett: nagyon sok beteg érkezik és kevés az egészségügyi dolgozó.

Az ország több tájáról érkeztek egészségügyi dolgozók Pekingbe, hogy enyhítsenek a kialakult helyzeten. Fővárosként itt a legjobb az egészségügyi rendszer, de a korábbi szabályoktól való hirtelen elfordulás hatására rengeteg a beteg.

Az ország közel ötöde lehet beteg

A Nemzeti Egészségügyi Bizottság belső becslése szerint december első 20 napjában Kínában közel 250 millió ember kapta el a Covidot, ami az ország lakosságának nagyjából 18 százalékát teszi ki.

Szakértők arra figyelmeztettek, hogy amint a nagyvárosokban élők a jövő hónapban visszatérnek szülővárosaikba a holdújév alkalmából,

a vírus átterjedhet Kína vidéki részeire,

ahol az oltottsági arány alacsonyabb és az egészségügyi ellátás is sokkal esetlegesebb.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×