eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus ellen védőmaszkot viselő járókelő Pekingben 2022. december 11-én. A vírusfertőzéses esetek növekvő száma miatt a kínai hatóságok újabb intenzív osztályokat létesítenek és megerősítik a kórházakat.
Nyitókép: MTI/AP/Andy Wong

Egymillió kínai halhat bele a koronavírusba a télen

A zéró Covidtól való hirtelen eltávolódás egy tanulmány szerint fertőzések eddig soha nem látott láncolatához vezethet Kínában. Ráadásul az ország egészségügyi rendszere is felkészületlen.

Három éven át szigorú lezárásokkal, központosított karanténnal, tömeges tesztelésekkel és kontaktkutatással igyekeztek megakadályozni a koronavírus terjedését Kínában: a gazdaságot és a magánéletet is megnehezítő szabályokat decemberben törölte el a kormány azt követően, hogy országszerte tüntettek ennek érdekében az emberek - írja a CNN.

Szakértők szerint ugyanakkor az ország nem készült fel ilyen hirtelen váltásra, nem tartalékoltak gyógyszert, nem emeltek kapacitást a kórházakban és az idősebb korosztály tagjainak átoltottságát sem sikerült érdemben emelni ilyen rövid idő alatt.

Túlterhelődik majd az ellátórendszer is

A Hongkongi Egyetem három kutatójának friss tanulmánya szerint a jelenlegi körülmények mellett a nyitás eredménye egymillió lakosra vetítve 684 halott: ez az ország 1,4 milliárdos populációjának méretét figyelembe véve

964 440 áldozatot jelent.

A Medrxiv preprint szerveren megjelent, szakértői ellenőrzés előtt álló tanulmány szerint a fertőzöttek magas száma az egészségügyi ellátórendszer túlterheléséhez fog vezetni: a minden provinciában bekövetkező enyhítés eredményeképp a kórházi kapacitás 1,5-2,5-szeresére lenne majd szükség.

Ez csak azzal kerülhető el, ha sikerül jelentősen felgyorsítani az átoltottság emelését, illetve az ország betáraz antivirális szerekből. A részben a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ, részben a hongkongi kormány által finanszírozott tanulmány szerint

amennyiben 85 százalék kap negyedik dózist az oltásból, és 60 százalék számára áll rendelkezésre vírusellenes szer, a halálozások száma 26-35 százalékkal csökkenthető.

Pekingben jelenleg a pandémia kínai történetének legsúlyosabb fertőzéskitörése zajlik, hétfőn két halálesetet jelentettek. December 7., a lazítás óta hivatalosan ők az első halottjai a vírusnak, bár a a krematóriumokban és temetkezési irodákban kialakuló sorok arról tanúskodnak, hogy több ennél az áldozatok száma.

Más nagyvárosokban is nehéz a helyzet

Sanghajban is nagyon sok a fertőzött, az iskolák online oktatásra álltak át, akárcsak Kantonban. Csungking városában a közszféra pozitív teszteredménnyel rendelkező dolgozói is munkába állhatnak. A pontos esetszámokat nehéz meghatározni, mivel a tünetmentes eseteket - melyek eddig a kínai esetek javát adják - már nem jelentik Kínában.

A szakértők

három hullámra számítanak idén télen Kínában,

az első jelenleg már tart, és január közepéig húzódik el. A másodikat január végén a kínai holdújév indíthatja el és február közepéig tarthat. A harmadik hullám február végétől március közepéig várható.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×