eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának végén 2021. október 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Most a lengyelek akadályozhatják meg, hogy Magyarország hozzájusson az EU-s pénzekhez

Brüsszeli diplomáciai források szerint Lengyelország vétót akar emelni a nemrég elfogadott uniós döntés ellen.

Négy uniós diplomata is megerősítette a politico.eu hírportálnak, hogy a lengyel kormányfő, az Európai Unió csúcsértekezletén meg akarja vétózni a három napja létrejött egyezséget.

Mateusz Morawieckinek nem Magyarországgal, hanem a globális minimumadóval van baja. Viszont ezt egy csomagban tárgyalta az EU a magyar helyreállítási tervvel és az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatással. Márpedig, ha a csomag egyik eleme ellen vétót emel valamelyik tagállam, akkor az összes többi is elbukik.

Ha nem sikerül a lengyeleket jobb belátásra bírni, akkor Magyarország elveszítheti az 5,8 milliárd eurót (2300 milliárd forintot) kitevő, vissza nem térítendő támogatásainak hetven százalékát. Ugyanis erről még ebben az évben meg kellene állapodnia a magyar kormánynak Brüsszellel. Hétfőn éjjel még úgy tűnt, az egyezség létrejött és az unió elfogadta a Covid-19 járvány után magyar helyreállítási tervet.

Azonban ezt a cseh elnökség javaslatára egy csomagban tárgyalták a tagállamok képviselői a globális minimumadóval és az Ukrajnának nyújtandó támogatással. A csehek célja ezzel az volt, hogy a közös hitelfelvétel ellen tiltakozó magyar kormányt kompromisszumra kényszerítse. Ez meg is történt és Magyarország végül belement abba, hogy az Európai Unió közös hitelfelvételből finanszírozza Ukrajnát. Sőt, a magyar vezetés még a globális minimumadóval szembeni ellenkezését is feladta.

Most viszont a lengyelek ágálnak az új adónem ellen és ezzel veszélybe sodorhatják nemcsak Ukrajna támogatását, hanem a Magyarország EU-s pénzeink kifizetését is.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×