eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Katar Hírügynökség (QNA) által közreadott képen Olaf Scholz német kancellár (b) és Tamím bin Hamad ász-Száni sejk, katari emír megbeszélést folytat Dohában 2022. szeptember 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Katar Hírügynökség

Az év üzletét kötötte Németország – vagy mégsem?

2026 és 2041 között évente kétmillió tonna cseppfolyósított földgáz érkezik Katarból, a kancellár és az alkancellár szerint ez az év üzlete, de a bírálók szerint a megállapodásnak jócskán vannak hátulütői.

Az egyezményt nem sokkal azt követően jelentették be Dohában, hogy LNG-bevásárló körúton a többi között Katarban is tárgyalt Olaf Scholz német kancellár. Az ú célja az volt, hogy Németország a lehető legteljesebb mértékben függetlenítse magát az orosz földgáztól. Ez a függőség ugyanis Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja nyomán a német energiaellátásban rendkívüli válságot okozott.

A katari energiaügyi miniszter szerint a most kötött megállapodás 2026-tól legalább tizenöt évre szól, és évente kétmillió tonna LNG szállítását irányozza elő. Az öböl-menti ország a Conoco Phillips amerikai vállalatnak adja el a gázt, amely elszállítja Rász Laffánból a Németország északi részén található Brunsbüttel kikötőjéig.

"Nagyon örülök a megállapodásnak" – fogalmazott a ZDF televízió tudósítása szerint Olaf Scholz kancellár, aki arra is utalt, hogy

Németország "lépésről lépésre" más országokkal is hasonló egyezményekre törekszik.

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy "sok országgal sok megállapodást" kössön az energiaellátás érdekében – tette hozzá.

"Tizenöt év szuper" – emelte ki az alkancellár, Robert Habeck, aki szerint a tervezett klímasemlegesség miatt legkésőbb 2040-től ugyanakkor csökkenteni kell a gázfogyasztást.

Hamar megszólaltak ugyanakkor a megállapodás bírálói is. A legnagyobb ellenzéki párt, a CDU elnöke, Friedrich Merz szerint a szállítások 2026-os kezdete rendkívül késői, ebből fakadóan

a katari LNG nem képes enyhíteni a jelenlegi energiaválságot.

Több szempontból is bírálta a megállapodást a Német Környezetvédelmi Szervezet. Egyrészt úgy értékelte, hogy az egyezmény rossz irányba tett lépés, amely súlyosan kockáztatja a klímavédelmi célkitűzések megvalósítását. A szervezet szerint a szerződés az LNG-szállítások 2026-os kezdetével egyáltalán nem járul hozzá a jelenlegi energiaválság megoldásához. Ugyanakkor a tizenöt évre szóló időtartam újabb hosszú távra szóló függőséget eredményez.

Az ellenzéki Baloldal Pártja szintén azt kifogásolta, hogy az egyezmény hosszú energiafüggőséghez vezet, ráadásul egy olyan országtól, amely lábbal tiporja az emberi jogokat.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×