eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: DroneDJ

Tisztába tett egy nagy Oroszországgal kapcsolatos félreértést az ENSZ-főtitkár

António Guterres bírálta az oroszokat a háborúval kapcsolatban, de mint kiderült, ez nem jelenti, hogy ne lenne velük párbeszéd.

António Guterres ENSZ-főtitkár "nagyon világosan kifejtette álláspontját" az ukrajnai orosz háborúval kapcsolatban, de ez nem állította le a Moszkvával folytatott párbeszédet – jelentette be az ENSZ egyik szóvivője, miután egy orosz figyelmeztetés szerint veszélybe kerülhet az ENSZ-tisztségviselőkkel folytatott együttműködés.

Dmitrij Poljanszkij, az orosz ENSZ-nagykövet helyettese szerdán úgy fogalmazott: Moszkva átértékeli az együttműködést az ENSZ-főtitkárral, ha a világszervezet szakértőket küld Ukrajnába azoknak az Oroszország által bevetett drónoknak a kivizsgálására, amelyeket a nyugati hatalmak szerint Iránban gyártottak, és amelyek használatával Moszkva megszegte volna az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) iráni szankciókra vonatkozó határozatát.

"Az ENSZ főtitkára nagyon világosan kifejtette álláspontját az ukrajnai háborúval és az orosz lépésekkel kapcsolatban" – fogalmazott Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő egy sajtótájékoztatón.

"Ez azonban nem állította le az Orosz Föderációval folytatott folyamatos párbeszédet

egy sor, a konfliktushoz kapcsolódó kérdésről, illetve ezenfelül minden egyéb témakörben, amellyel foglalkozunk" – tette hozzá a világszervezet képviselője.

Az ENSZ BT szerdai ülésén vette napirendre a drónok ukrajnai orosz bevetésének kérdését az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia kérésére, amely országok szerint ezek a pilóta nélküli gépek iráni gyártmányúak, és használatukkal Moszkva megszegte a 2015-ös ENSZ BT-határozatot, amely elismerte az Iránnal kötött nukleáris megállapodást.

Teherán tagadja, hogy drónokat juttatott volna Oroszországnak, és Moszkva is tagadja, hogy csapatai pilóta nélküli iráni gépeket vetettek volna be Ukrajnában.

Kijev a héten ENSZ-szakértőket hívott az országba a lelőtt drónok kivizsgálására.

Irán és Oroszország is amellett érvel, hogy Guterresnek nincs felhatalmazása ENSZ-szakértőket küldeni Ukrajnába ebből a célból.

"Nyitattak vagyunk mindenfajta tájékoztatás megvizsgálására, amelyet a tagállamok az ENSZ-főtitkár tudomására hoznak" – hangsúlyozta Dujarric csütörtökön, hozzátéve, hogy Guterres döntései az ENSZ-határozatokon és a BT útmutatásain alapulnak.

Az ENSZ tisztségviselői régóta végeznek helyszíni szemléket bizonyítékok megtekintése céljából: 2017-ben Franciaország által elkobzott fegyvereket, illetve a Szaúd-Arábiára kilőtt ballisztikus rakéták roncsait vizsgálták meg a helyszínen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×