eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre
Új vulkáni sziget a NASA műholdképén
Nyitókép: NASA

Új szigetet szült egy víz alatti tongai vulkánkitörés, de lehet, hogy hiába

A Csendes-óceán tele van víz alatti vulkánokkal: szeptember 10-én egyikük kitört, majd valami szokatlan történt.

Az óceánban megbúvó vulkán láva, hamu és füst kilövellésével tört ki a NASA Earth Laboratory jelentése szerint, mindössze tizenegy órával később pedig egy új szigetecske emelkedett a víz felszínére. A műholdképeken is azonosítható sziget területe mintegy hat hektár.

Ezt a felületet meglehetősen gyors növekedése során ért el: szeptember 14-én a tongai szakemberek mindössze egy hektárosra becsülték felszínét, szeptember 20-ra viszont elérte a nagyságrendileg hat hektáros méretet - írja a CNN.

Hamar el is tűnhet

A NASA szerint a Landsat 9 műholddal működő Operational Land Imager-2 (OLI-2) szeptember 14-én rögzített képet a fiatal szigetről, miközben a közelben elszíneződött vízfelhők keringtek.

Korábbi kutatások szerint ezek a túlhevített, savas tengervízből álló fúvókák részecskéket, vulkáni kőzetdarabokat és ként tartalmaznak.

Az új sziget a Home Reef nevű zátonyon fekszik a Közép-Tonga-szigeteken, a szigetcsoport lakatlan, szintén vulkanikus eredetű Late-szigetétől délnyugatra. A NASA szakemberei szerint ugyanakkor nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani a szigetecskének: a legtöbb, hasonló körülmények közt létrejövő földdarab hamar el is tűnik, bár vannak olyanok is, amelyek évek, vagy akár évtizedek múltán is helyükön állnak még.

A vulkán mostanáig aktív

A tongai földtani intézet szerint a Home Reef vulkán még pénteken is aktív volt, de alacsony kockázatot jelent a légi közlekedésre, valamint a környező szigetek lakosságára is.

"Az elmúlt 24 órában nem volt hamu látható. Minden hajósnak azt tanácsoljuk, hogy további értesítésig a Home Reefet négy kilométeres távolságban kerülje el" - közölte az ügynökség.

Mindennapos jelenség errefelé egy új sziget

Az MTI szerint 1984 és 2006 között több sziget keletkezett a Home Reef kitörései után. Közülük néhány magassága a hetven métert is elérte, azonban ezek a szigetek később újra eltűntek.

Az Új-Zélandtól 2300 kilométerre északkeletre fekvő

Tongához körülbelül 170 sziget tartozik.

A szigetcsoport 107 ezer lakójának több mint egynegyede a fővárosban, Nuku'alofában él. 2014 és 2015 fordulóján a Tonga-Hunga Ha'apai vulkán egyhónapos kitörése során egy két kilométer hosszú sziget keletkezett, amely 2022-ben egy újabb erőteljes kitörés során eltűnt.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×