eur:
415.41
usd:
398.86
bux:
80001.03
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Brüsszelben 2021. február 9-én. Az Európai Parlament ötvenöt tagja lemondásra szólította fel Borrellt az általuk megalázónak nevezett múlt heti kétnapos moszkvai látogatása miatt. Kijelentették, Borrell Moszkvában nem volt képes megvédeni az EU értékeit és érdekeit, nem állt ki az európai érdekek mellett akkor sem, amikor Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyíltan bírálta az EU-t és az Egyesült Államokat.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Josep Borrell: az unió kezd kifogyni a fegyverekből

Fel kell tölteni a készleteket, mert megcsappant a fegyverállomány – jelentette ki az EU külügyi biztosa.

Az EU fegyverkészletei fogyóban vannak, mivel a tagállamok továbbra is fegyvereket és lőszert küldenek Ukrajnába – figyelmeztetett Josep Borrell, az EU külügyi vezetője, aki az európai törvényhozókkal folytatott vita során sürgette a tagállamokat, hogy jobban hangolják össze a hadianyagokra fordított kiadásaikat – írja a Portfolio.

"A legtöbb tagállam katonai készletei, nem mondanám, hogy kimerültek, de nagymértékben megcsappantak, mert jelentős kapacitást biztosítottunk az ukránok számára.Ezt fel kell tölteni. A feltöltés legjobb módja, ha ezt közösen tesszük. Így olcsóbb lesz" – mondta a biztos.

Borrell kritizálta az eddigi fegyverbeszerzéseket is, mivel úgy véli, nagyon sok a duplikáció jelenleg az európai fegyverkészletekben. Úgy véli, a beszerzések hatékonnyá tételében ezeket is el lehet kerülni.

Borrell szerint az EU-nak már egy évvel ezelőtt, hónapokkal Oroszország inváziója előtt meg kellett volna kezdenie az ukrán fegyveres erők kiképzését, miután több tagország is kérte ezt. Ha az EU akkor reagált volna, "jobb helyzetben lennénk".

Átfogó interjúnk a témáról:

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×