eur:
410.97
usd:
394.83
bux:
79441.28
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Twitter

Kaiser Ferenc: az oroszok rettegett tengeralattjárója nem jelent harci fölényt

Oroszország hadrendbe állította a világ leghosszabb, 183 méter hosszú, két atomreaktorral meghajtott Belgorod nevű tengeralattjáróját, ami a hírek szerint jelentős csapásmérő képességgel rendelkezik. A harci eszközről a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensét kérdeztük.

A most hadrendbe állított orosz tengeralattjáró nem fejlettebb a NATO hasonló eszközeinél, inkább csak más koncepció alapján készült – kezdte Kaiser Ferenc megjegyezve, a fejlettség eleve relatív. Elmondása alapján a tengeralattjárót 1992-ben kezdték el egyéb célokra (kutatás, mentés) építeni, aztán pénzhiány, illetve elavulás miatt – kezdetben a Jelcin-korszakban, majd a Putyin-érában is – többször leállították a projektet, és csak 23 évvel a gerincfektetést követően, 2015-ben dőlt el, hogy befejezik.

A Belgorod egyik faladata a nukleáris csapásmérés, ezt viszont a megszokottól eltérő módon képes végrehajtani. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense emlékeztetett, hogy más hajók interkontinentális ballisztikus rakétákkal vannak felszerelve, amik 10 ezer kilométer per órát meghaladó sebességre képesek, robbanóerejük 6-12-szer, de akár 50-szer is nagyobb lehet, mint a Hirosimát elpusztító bombáé. A Belgorodnak vélhetően – jegyezte meg Kaiser Ferenc, mondván, az orosz eszközök esetében rengeteg kérdőjel van – hat darab, orosz kódnevén Posidon, NATO kódnevén Kanyon „torpedója” van. Ezek körülbelül 200-szor nagyobbak, mint a normál torpedók és nukleáris meghajtásúak – ami abszolút egyedinek mondható –, és

2 megatonnás („150 hirosimásnak” megfelelő) töltettel szerelhetők fel.

A szakember szavai szerint ezek már nem is klasszikus torpedók, hanem úgynevezett autonóm tengeralattjárók/drónok, amik ráadásul extrém gyorsak is: azt becsülik a szakértők, hogy körülbelül 185 kilométer per órával képesek haladni, ami a víz alatt „döbbenetes” sebesség.

A tengerparti városok megsemmisítésére alkalmas eszközötök hatótávolsága pedig 5-6 ezer kilométer.

Kaiser Ferenc szerint a Belgorod létezése önmagában még nem jelent jelentős harci fölényt, hiszen ha az oroszok csapást mérnének vele hat amerikai tengerparti városra, amellett, hogy nem lenne kérdés, ki áll a történtek mögött, tekintve, hogy csak nekik van ilyen fegyverrendszerűk, az Egyesült Államok 1500, 10-12 ezer kilométer per órás sebességre képes interkontinentális ballisztikus atomtöltettel tudna azonnal válaszolni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×