eur:
414.5
usd:
397.97
bux:
79133.78
2024. december 23. hétfő Viktória
Ukrán katona egy felderítő küldetés közben az ukrán hadsereg által visszafoglalt települések egyikén, a kelet-ukrajnai Harkiv közelében 2022. május 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Bernat Armangue

Szakértő: az etnikai és nyelvi viszonyoknak semmi közük a háborúhoz

Az ukrajnai háború nem az etnikai viszonyokról szól, már csak azért sem, mert nagyon sok ukrán oroszul beszél, tehát a nyelvhasználat és az etnikum nem fedi egymást – derült ki egy, a témában rendezett konferencián.

Az ukrajnai háború a városok többnyire sikertelen támadása után most főleg a vidékies, ritkán lakott kelet- ukrajnai vidékeket érinti – mondta el az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH) tartozó Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének konferenciáján Karácsonyi Dávid, az intézet tudományos munkatársa. Így a konfliktus az ukrán agráriumot sújtja, ami már globális viszonyok között is problémát okoz a mezőgazdaság-ellátási láncokban.

Például arról a területről, amit megszálltak az oroszok február és május között, kerül ki a világ napraforgó-termelésének 5,5 százaléka, valamint a búza- és a rozstermelés 1 százaléka – mutatott rá Karácsonyi Dávid. Ebben azonban nincsenek benne a logisztikai és a szállítási problémák, az ukrán kikötők blokádja – tette hozzá a szakértő. Ha minden beleszámítunk, akkor

a napraforgó esetén akár a világtermelés egyharmada is kockán forog,

de a búza esetében is 3,5 százalékról beszélhetünk, ami „óriási kockázat a világpiacra nézve is”.

Karácsonyi Dávid beszélt arról is, hogy 2014-ben számottevő orosz kisebbség került orosz fennhatóság alá, és a hibrid invázió Ukrajna ellen főként a városi terekben volt sikeres. Most viszont a városok az ellenállás tereivé váltak. Ez is azt mutatja, hogy az etnikai és nyelvi viszonyoknak semmi közük a mostani háborúhoz – tette hozzá a szakértő. Magyarázata szerint ugyanis a megszállt területen élt a háború előtt az Ukrajnában élő orosz anyanyelvűeknek a fele, de az orosz anyanyelvűeknek már körülbelül a 40 százaléka orosz megszállás alá került a Krímmel és a Donbásszal együtt 2014-ben. Ehhez most már csak 11 százalék került hozzá.

Ukrajnában az orosz nyelvhasználat és az etnikai hovatartozás nem fedi egymást – hangsúlyozta a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×