Berlin kormányzó polgármestere szerint egy súlyos pszichés tünetekkel rendelkező férfi hajtotta végre azt a tömeges gázolást a főváros központjában, amelynek következtében egy hesseni tanárnő életét vesztette, és tizennégy diák többnyire súlyos sérüléseket szenvedett. Franziska Giffey szerint minden valószínűség szerint egy ámokfutó cselekedetéről van szó.
Egy autó előző nap délelőtt hajtott gyalogosok közé a főváros egyik központi bevásárló negyedében.
A hatóságok tájékoztatása szerint a halálos áldozat egy tanárnő, aki osztályával volt a helyszínen. A sérültek közül hatan életveszélyes állapotban vannak.
A gázoló egy 29 éves, német-örmény kettős állampolgárságú berlini férfi, aki autójával a Kurfürstendammról érkezve a Vilmos császár emléktemplommal (Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche) szemben felhajtott a járdára, elgázolt több embert, aztán visszatért az úttestre, és mintegy száz méter után ismét a járdára hajtott és végül egy parfüméria kirakatát áttörve állt meg.
Az autóból kiszálló férfit járókelők feltartóztatták és átadták a rendőröknek.
A hatóságok egyelőre semmit nem közöltek arra vonatkozóan, hogy baleset történt-e, vagy szándékos gázolás.
A berlini polgármester arról számolt be, hogy a férfi meglehetősen zavartan beszélt a történtekről. A hatóságok tolmács segítségét is igénybe vették.
Franziska Giffey szerint az eddigi kihallgatások alapján a rendőrség arra következtet, hogy egy pszichésen súlyosan terhelt férfi ámokfutó cselekedetéről van szó.
A polgármester Berlin történetének sötét napjáról beszélt.
Az eset annak a központi térnek a közvetlen közelében történt, ahol 2016-ban a karácsonyi vásár idején egy tunéziai szélsőséges iszlamista egy lopott kamionnal a tömegbe hajtott, halálra gázolva 11 embert.
A berlini polgármesterhez hasonlóan egy ámokfutó cselekményeként jellemezte a történteket Olaf Scholz kancellár is.
Egy hesseni iskolai osztály berlini kirándulása tragikus véget ért – fogalmazott a kancellár, részvétét fejezte ki az elhunyt tanárnő és a sérültek hozzátartozóinak.
Sajtóinformációk szerint az elkövető kettős állampolgár, aki német és örmény útlevéllel rendelkezik. A Der Spiegel és a Bild szerint
több mint tíz éve tartózkodik a német fővárosban.
Autójában állítólag egy plakátot találtak, amely élesen támadja Törökországot az első világháború idején az örmények ellen elkövetett népirtásért. Egyelőre nem tudni, hogy a plakát az övé volt-e vagy a testvéréé, aki a gépkocsi tényleges tulajdonosa.
Közölték azt is, hogy a nyomozást egy különleges gyilkosság csoport folytatja, azaz nem az államvédelmi hatóság, amely a politikailag motivált bűncselekmények esetében illetékes.
Szemtanúk ugyanakkor a Der Spiegelnek úgy nyilatkoztak, hogy szerintük szándékos gázolás történt.
A rendőrség közölte azt is, hogy a gázoló korábban kisebb bűncselekmények kapcsán már ismert volt a hatóságok előtt, de ezek egyike sem számított szélsőségesnek.
A katasztrófa estéjén százak gyűltek össze a berliniek által csak Gedächtnis-Kircheként említett templomnál. A megemlékezésen részt vett a polgármester, és jelen voltak a tűzoltóság és a rendőrség képviselői is.
A polgármester elrendelte, hogy a gyász jeleként csütörtökön félárbócra eresszék a berlini zászlókat.