eur:
409.26
usd:
375.59
bux:
74272.32
2024. november 5. kedd Imre
Kamilla cornwalli hercegnő, Károly walesi herceg, brit trónörökös felesége (b), Károly herceg (b2), II. Erzsébet brit uralkodó (b3), Vilmos cambridge-i herceg, a brit trónörökös elsőszülött fia (j2, hátul), Katalin cambridge-i hercegnő, Vilmos cambridge-i herceg felesége (j), valamint a három gyermekük, Lajos herceg (elöl, j3), Sarolta hercegnő (elöl, j2) és György herceg (elöl, j) a 96 éves II. Erzsébet brit királynő trónra lépése 70. évfordulójának, azaz platinajubileumának alkalmából rendezett ünnepségen a londoni Buckingham-palota erkélyén 2022. június 5-én, a négynapos rendezvénysorozat utolsó napján.
Nyitókép: MTI/AP/PA pool/Jonathan Brady

A 27 éves II. Erzsébet integetett a történelmi hintóból a tömeg örömére - videó

Katonai parádéval és többórás színpompás felvonulással ért véget vasárnap Londonban a brit uralkodó platinajubileuma, vagyis trónra lépésének 70. évfordulója alkalmából szervezett négynapos hatalmas ünnepségsorozat.

II. Erzsébet királynő 1952. február 6-án, édesapja, VI. György király halálának napján lépett az Egyesült Királyság trónjára, de uralkodása jelesebb évfordulóinak ünnepségeit a jobb időjárás reményében júniusban tartják. Így volt ez az 1977-es ezüstjubileumon, a 2002-ben tartott aranyjubileumon és a 2012-ben rendezett gyémántjubileumi ünnepségeken is.

A júniusi időpontot indokolja az is, hogy az uralkodó közismerten nem tartaná illőnek, ha édesapja halálának emléknapján ünnepelné az ország az ő trónra lépésének évfordulóit.

II. Erzsébet a negyvenedik angol-brit uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmost 1066 karácsonyán a londoni Westminster apátságban királlyá koronázták, de a 96 esztendős királynő egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő az angol trónon.

A platinajubileum méltó megünneplésére a brit kormány négynapos hétvégét hirdetett, mégpedig úgy, hogy a május utolsó hétfőjén esedékes hagyományos országos munkaszünetet csütörtökre helyezte át, és pénteket rendkívüli munkaszüneti nappá nyilvánította.

A négynapos hatalmas rendezvénysorozaton

7800-an léptek fel,

az események közvetítését a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi becslése szerint világszerte egymilliárd néző kísérte figyelemmel.

Messze a legnagyobb rendezvény a Buckingham-palota előtt tartott, vasárnap hajnalba nyúló két és fél órás koncert volt.

Az eseményre 22 ezer fizető vendég volt hivatalos. Ők közvetlen közelről, lelátókról nézhették a három színpadon zajló rendkívül nagyszabású műsort, de a Buckingham-palota és az Admiralitás között húzódó híres, egy mérföld (1,6 kilométer) hosszú Mall sugárúton többszázezres tömeg gyűlt össze a rendezvényre.

Ők óriás kivetítőkön nézhették az óriáskoncertet, amelyen sok más szereplő mellett a Queen együttesből Brian May gitáros és Adam Lambert énekes, valamint George Ezra, Craig David, a Duran Duran, Alicia Keys, Sir Rod Stewart, Andrea Bocelli, és videófelvételen Sir Elton John is fellépett.

A négynapos hétvégén Londonban és országszerte több tízezer utcabált és pikniket rendeztek.

Ezek közül messze a legnagyobb a windsori királyi rezidencia nyilvánosan látogatható, Long Walk nevű, 4,2 kilométer hosszú sétaútján volt, ahol vasárnap 488 piknikasztalhoz ülhetett le az a hozzávetőleg háromezer szerencsés helybéli, akinek jutott részvételi jegy.

Vasárnapi adatok szerint az Egyesült Királyság egészében 85 ezer hasonló lakossági utcabál és piknik volt a négy nap alatt.

Az ünnepségsorozatot záró többórás vasárnapi katonai parádé és felvonulás a Whitehall kormányzati negyedétől indult, és a vörös aszfaltjáról híres Mall sugárúton jutott el a Buckingham-palotáig.

Az élen a királyi hintóállomány egyik legrégibb és leghíresebb példánya, a rendkívül díszes kivitelezésű, 1762-ben épült, aranyozott festésű Gold State Coach haladt.

A királynő nem ült a hintóban, de a hat ló vontatta, négytonnás jármű ablakára vetítettek róla egy felvételt, amely 27 éves korában, koronázásának napján készült róla, és amelyet hologram-technikával teljesen élethűvé varázsoltak.

Ez a hintó szállította II. Erzsébet királynőt a londoni Westminster apátságban 1953-ban tartott koronázási ceremóniára.

A katonai parádét felvonulás követte, a királynő uralkodásának eddigi hét évtizedét végigkísérő divatirányzatok, autótípusok, technikai eszközök és zenei stílusok színpompás megjelenítésével, színházi sikerek részleteinek rögtönzött előadásaival.

Különösen hangos sikert aratott az elmúlt évtizedek James Bond-filmjeiben feltűnt csodaautók felvonulása.

A parádét Ed Sheeran énekes és a nemzetközi celebvilág kétszáz más képviselője zárta, akik a többszázezres ünneplő tömeggel együtt énekelték el az uralkodó tiszteletére a brit nemzeti himnuszt.

A királynő, aki visszatérő mozgásproblémái miatt a négynapos ünnepségsorozat több eseményéről távol maradt, ezúttal jelen volt, a tömeg egetverő üdvrivalgása közepette megjelent a Buckingham-palota teraszán és családtagjai társaságában ott hallgatta meg a platinajubileumi hétvégét záró himnuszt.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×