eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A moszkvai Babuskinszkij kerületi bíróság sajtószolgálata által közreadott képen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető (b) egy üvegezett fülkében áll perének tárgyalásán 2021. február 5-én. Navalnijt ezúttal egy világháborús veterán becsületét sértő rágalmazás címén állítják bíróság elé. Az ellenzéki politkust Németországból való januári hazatérése után azonnal letartóztatták, majd a felfüggesztett börtönbüntetése feltételeinek megsértése címén február 2-án letöltendő szabadságvesztésre ítélték.
Nyitókép: MTI/EPA/Babuskinszkij kerületi bíróság

Navalnijt oligarchák és hivatalnokok elleni gyűlöletkeltéssel vádolták meg

Szélsőséges egyesület létrehozásával vádolták meg Alekszej Navalnij ellenzéki politikust, mondván, az egyesület tevékenysége a tisztviselők és oligarchák elleni gyűlöletkeltésre irányult.

Erről kedden jelent meg Navalnijnak tulajdonított bejegyzés a közösségi médiában. A bebörtönzött politikus posztja szerint 15 év "megbízható stabil bunker" vár még rá, a csalás és bíróság megsértése címen már kiszabott kilenc év fegyházbüntetésén felül.

A News.ru hírportál megjegyezte, hogy az orosz büntető törvénykönyv vonatkozó 282. cikkének 1. bekezdése szerint a maximálisan kiszabható szabadságvesztés időtartama ezen vád alapján tíz év.

"Ma ismét idevágtázott a nyomozó, és hivatalosan ismertette a vádat ellenem egy új ügyben. Kiderült, hogy szélsőséges csoportot hoztam létre, hogy gyűlöletet szítsak a hivatalnokok és oligarchák ellen" - szólt a politikus bejegyzése.

A moszkvai városi bíróság május 24-én helybenhagyta Navalnij kilencéves börtönbüntetését. Jelenleg Vlagyimir megyében, a 2. számú büntetőtelepen tölti büntetését. Az ítéletet a moszkvai Lefortovo bíróság március 22-én hozta meg. Az ügyészség 13 év börtönbüntetést és 1,2 millió rubel pénzbüntetést kért az ellenzéki politikusra.

A tárgyalásán két esetet egyesítettek. Az első eljárást azon a címen indították ellene, hogy a 2018-as elnökválasztási kampány alatt, egyebek között az általa alapított - és Oroszországban betiltott - Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) és munkatársai bankszámláján keresztül összegyűjtött 588 millió rubelnyi (jelenlegi árfolyamon csaknem 3,5 milliárd forintnyi) adományt, holott tudatában volt annak, hogy egy korábbi gazdasági bűncselekményben (az úgynevezett Kirovlesz-ügyben) történt elmarasztalása miatt el fogják tiltani a részvételtől. Ebből az összegből a vádirat szerint 356 millió rubelt (több mint 2,1 milliárd forintot) jogellenesen a saját céljaira költött el. Az ügynek négy adományozó a károsultja.

A második ügyet egy békebírónak, egy ügyésznek és egy tanúnak az "igazságszolgáltatás tekintélyét sértő" sértegetése címén indították. Navalnij abban a perben tanúsított kifogásolt magatartást amelyben egy veterán rágalmazása címén tavaly februárban 850 ezer rubelre (több mint 5 millió forintra) megbírságolták.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×