eur:
411.7
usd:
395.36
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Vizet forral rögtönzött tábori konyhájában egy ukrán katona a kelet-ukrajnai Derhacsiban 2022. május 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/Bernat Armangue

Resperger István: Ha be is fagy az ukrán-orosz háború, bármelyik fél újrakezdheti

Az azovsztali harcok végeztével egyes elemzések szerint új fordulatot vehet a háború - ezzel kapcsolatban kérdeztük Resperger István ezredest, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetőjét.

Az orosz védelmi minisztérium szóvivője szerint több száz ukrán katona adta meg magát a bekerített mariupoli Azovsztal acélműben. Resperger István ezredes szerint már jóval korábban eldőlt Mariupol sorsa, hiszen egy nagyon kis területen összpontosultak csak az Azov és a 36. tengerészgyalogos dandárnak az erői. Mint ismert, szerda esti adatok szerint összesen 959 katona adta meg magát - közülük 51-en voltak sebesültek, őket kórházba vitték -, rájuk mint hadifoglyokra egy hosszú jogi procedúra vár most. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője szerint ők biztonságban vannak, hiszen mind a nemzetközi közvélemény, mind az orosz fél próbál arra figyelni, hogy a hadifogolystátusznak megfelelő elbánásban részesüljenek. A betegeket átkötözték és kórházba vitték - ezekről felvételek vannak -, a hadifoglyokat pedig orosz fennhatóságú területre szállították.

Annak, hogy ilyen sokáig tartották ezek az erők az acélgyárat, kevésbé katonai, inkább média- és pszichológiai hatást tulajdonít Resperger István.

"A 81. napon vagyunk a háborúban, és ez a két alakulat nagyon hosszú ideig, majdnem 60 napig kitartott. A képeken azért látszik, hogy most már nagyon rossz állapotban voltak, nagyon kevés víz és élelem állt rendelkezésükre, ezért sok lehetőségük már nem lehetett a továbbiakban." Hozzátette, nyilván fontos az is, hogy

ez a két dandárnyi erő - körülbelül 7000 fő - majdnem 20 000 katonát, 15-20 zászlóalj harccsoportot kötött le az orosz erőktől,

így ezeket nem tudták bevetni a donyecki területeken, mert a várost kellett körbevenniük és blokád alatt tartaniuk, valamint megakadályozniuk, hogy az itt levő ukrán erők kitörjenek vagy egyesüljenek a többi ukrán erővel.

Nagy kérdés, mi lehet az oroszok számára a folytatás az Azovsztal elfoglalása után. A felszabaduló erőket az ezredes szerint nem lehet rögtön bevetni máshol, mert újjá kell szervezni őket, fel kell tölteni a készleteiket, és a létszám sem teljes, miután Mariupolban is jelentős veszteséget okoztak az orosz erőknek az ukránok. Az itteniekből pár zászlóalj harccsoportot lehet csak bevetni a donbaszi térségben, ahova most az orosz fő támadások összpontosulnak.

Mindkét oldal igyekszik szépíteni a helyzetet, de "az igazi felmérések és a különböző jelentések szerint az inváziós haderőnek mintegy 25-26 ezer fő személyi vesztesége van, valamint 6-700 harckocsit, több ezer páncélozott szállító harcjárművet is vesztettek.

Az ukránoknak viszont nem sikerült sokat kilőni a repülőgépek, a helikopterek és az orosz tüzérségi eszközök közül.

A másik oldalon is hasonlóak a veszteségek: 15-20 ezer főre teszik a szakértők az ukrán személyi állomány veszteségét, amelyen túl 3-400 harckocsit és nagyon sok páncélozott szállító harcjárművet veszthettek."

Arra a kérdésre, hogy vajon a nyári idő eljövetelével más lesz-e az orosz támadás intenzitása, Resperger István ezredes megjegyezte: annyiban minden bizonnyal, hogy már nem csak az utakat tudják majd használni. Ám

most minden a Donbászra koncentrálódik, ahol még közel 10-12 ezer négyzetkilométert szeretne elfoglalni Oroszország.

Jelenleg az ukrán erők egy kisebb bekerítésére van lehetősége, illetve a Harkiv alatti területről Mariupol irányába alakulhat ki egy nagyobb bekerítés. Most sokkal több tüzérségi eszközt tudtak az oroszok egy szűkebb területre összpontosítani, így több sikert értek el" - értékelt.

Ha a Donbászt megszerzi Oroszország, vége van-e a háborúnak? Resperger István ezredes szerint következhet fegyverszünet vagy tűzszünet, de ez egy hosszú távra befagyott konfliktus lesz, hiszen bármelyik fél újrakezdheti. Az ukránok a megszállt területeken akár aszimmetrikus vagy partizán gerillaakciókat szervezhetnek, az oroszok pedig, ha új erőre kapnak, akkor még Odesszát elővehetik a tervekből - mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője.

(A nyitóképen: Vizet forral rögtönzött tábori konyhájában egy ukrán katona a kelet-ukrajnai Derhacsiban 2022. május 15-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×